Venedik Bienali’nde İsrail krizi

Venedik Bienali’nde İsrail’i temsil etmek üzere seçilen sanatçı Ruth Patir, Gazze’de ateşkes sağlanana ve rehineler serbest bırakılıncaya kadar İsrail pavyonu açmayı reddettiğini söyledi.

Bienal’deki  İsrail pavyonunun kapısına da “Sanatçı ve küratörler, sergiyi ateşkes ve rehine anlaşmasına varıldığında açacak” yazılı bir tabela asıldı.

Patir, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada da kendisinin ve sergideki iki küratörün neden açılış yapmadığını anlattı. Sanat için doğru bir zaman olmadığını belirten Patir,  kültürel boykotlara karşı olduğunu  ancak  esir tutulan insanların sesini duyurmak için Venedik Bienali’ni kullandığını söyledi.   

Aralarında sanatçılar ve müze yöneticilerinin de bulunduğu yaklaşık 9 bin kişi, Şubat ayında İsrail’in Venedik Bienali’nden çıkarılması çağrısında bulunmuştu. 

CAN KAYBI 34 BİNE YAKLAŞTI

Bu arada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 843’e yükseldi. 

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 193 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.  

Açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 46 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 110 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. 

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 33 bin 843’e, yaralı sayısının da 76 bin 575’e yükseldiği aktarıldı. 

Açıklamada ayrıca enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı yinelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx