Süper Lig’deki İstanbul Takımı Yoğunluğunun Sebeplerini İnceliyoruz

Spor Toto 1. Lig Play Off Finalinde Bodrumspor’u 2-1 mağlup eden Pendikspor, Samsunspor ve Çaykur Rizespor’un ardından Süper Lig’e yükselen üçüncü takım oldu.Tarihinde ilk kez Türkiye’nin en üst düzey liginde mücadele edecek olan Pendikspor, 2023-2024 sezonunda İstanbul’u temsil edecek sekizinci takım olacak. Öyleyse gelin, 73 yıllık bir tarihe sahip  Pendikspor’a yakından bakalım…

Ümraniyespor’un küme düşmesinin ardından Süper Lig’de İstanbul takımı eksilmedi. Pendikspor Süper Lig’e yükselmeyi başardı.

Akhisar’da oynanan Play-off finalinde Bodrumspor’u 2-1’lik skorla geçen Pendik, 73 yıllık tarihinde ilk kez Türkiye’nin en üst düzey liginde mücadele etmeye hak kazandı. 2023-2024 sezonunda Süper Lig’de Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Başakşehir, Karagümrük, Kasımpaşa ve İstanbulspor’un ardından İstanbul’u sekizinci takım olarak Pendikspor da temsil edecek. Ligin 20 takımının yarısına yakınını kapsayan İstanbul kulüpleri, ulusal bir ligde dünyada bir şehrin en fazla temsilcisi olan örneklerden biri olarak dikkat çekiyor.

1950 yılında kurulan Pendikspor, 73 yıllık bir tarihe sahip. 1983 yılına kadar İstanbul’un amatör liglerinde mücadele eden kulüp bu tarihten itibaren profesyonelliğe adım attı.

1998 yılında ikinci lige yükselen Pendikspor, uzun yıllar bu ligde mücadele ettikten sonra son iki yılda büyük bir çıkış yakalayarak önce 1. Lig’e ardından Süper Lig’e çıkmayı başardı. Akıllardaki en büyük soru ise Anadolu’da köklü tarihi ve büyük taraftar kitleleri olan çok sayıda spor kulübü alt liglerden kurtulamazken, İstanbul kulüplerinin önlenemez yükselişinin hangi sebeplere dayandığı…

Süper Lig’deki İstanbul egemenliğinin en önemli sebebi, İstanbul’un iş dünyasının merkezi olması.

Büyük bir endüstri haline gelen futbolda, ekonomik güce sahip olmak kulüplerin hayatta kalmaları için en önemli yapı taşını oluşturuyor. İstanbul kulüpleri ise konumları gereği çok sayıda büyük şirketin sponsor olarak destek verdikleri camialar olarak dikkat çekiyor. Belediyelerin de ciddi ölçüde destek verdiği bu kulüpler, yine konumlarından dolayı Anadolu kulüplerine göre daha rahat transfer yapıyorlar. Özellikle yabancı futbolcular, İstanbul’da yaşayacaklarını öğrenince bu kulüplere imza atmaya daha kolay ikna oluyorlar.

Türkiye’de bu alandaki en önemli örneklerden birisi ise Başakşehir Spor Kulübü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor olarak kurulan bu takım, Ak Parti iktidarının yakın desteğini de alarak önce Başakşehir ismini almış, ardından ise Süper Lig’de şampiyonluk yaşamayı başarmıştı. Gelgelelim, Başakşehir’in iktidardan aldığı tüm bu desteğe ve elde ettiği başarılara rağmen günümüzde hala bir taraftar kitlesine sahip olamadığı anlaşılıyor. İstanbul’da yapay süreçlerle ve siyasi destekle palazlanan bu tarz kulüpler mevcutken, Anadolu’da asırlık camialar imkansızlıklardan ötürü kapanma tehlikesi ile baş başa kalıyor.

Süper Lig’e yükselen Pendikspor’un maçlarını hangi stadyumda oynayacağı da merak konusu.

Pendik’te bulunan İlçe Stadyumu, Süper Lig kriterlerini karşılayacak özelliklere sahip değil. Bundan dolayı Pendikspor’un Atatürk Olimpiyat Stadı ya da Esenyurt’taki Necmettin Kadıoğlu stadını kullanması bekleniyor. Geride bıraktığımız sezon Atatürk Olimpiyat Stadı’nı Karagümrük, Esenyurt Stadı’nı ise İstanbulspor kullanmıştı. 2023-2024 sezonunda nasıl bir dağılım yapılacağı merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir