Spezia Calcio’nun yeni logosu Nazi sembolüne benzetildi

Spezia Calcio’nun yeni logosu, taraftarları ve Ligurya şehri halkı tarafından beğenilmedi. Hatta yeni logo, ‘tarihimizi aşağılayan korkunç bir tasarım’ olarak nitelendi. Taraftarlar, bir ‘Nazi sembolüne’ benzetilen yeni simgeye karşı bir online imza kampanyası başlatarak değiştirilmesini talep etti.

Spezia, yeni logosunu ‘taraftarlarımızın gurur duyacağı bir logo’ olarak nitelendirirken, beklenenin aksine bir tepkiyle karşılaştı. Yeni logo, iç içe geçmiş ‘S’ ve ‘C’ harflerinden oluşan bir kartal figürü içeriyor. Ancak bu tasarım, taraftarlar ve Ligurya şehri halkı tarafından kesinlikle beğenilmedi.

Taraftarların ve halkın tepkisi, ‘Korkunç ve şehrimizin tarihine hakaret ediyor’ şeklinde oldu. Birçok taraftar ve vatandaş, takımın yeni logosunda, Nazi ve aşırı sağ hareketlerle ilgili sembollere benzerlikler buldu. Hatta, seçilen logoyu değiştirmek için change.com üzerinden bir online imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada, “Spezia Calcio’nun tarihini yazan 100 yılı aşkın eski bir sembolü bu şekilde ayaklar altına alamazsınız” ifadelerine yer verildi.

Geçmişte de futbol dünyasında politik gerilimlere neden olan logolar olmuştu. Son yıllarda UEFA’nın, Almanya ve Macaristan arasındaki 2020 Avrupa Şampiyonası eleme maçında kullanılmasını ‘politik manipülasyonları önlemek’ için reddettiği gökkuşağı renkleri tartışma yaratmıştı.

Ayrıca, 2019’un aralık ayında Fiorentina’nın kaptanı Cristiano Biraghi, tekmeliğindeki “Vae Victis” yazısı ve üç renkli üzerindeki Spartan kaskının resmiyle, faşizme açıkça bir gönderme yapmış ve çok sayıda eleştiri almıştı.

Nazi konusunda da, İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin ‘H’ harfine atıfta bulunan 88 numaralı formaları (sahada ve tribünlerde) yasaklama kararı da geçtiğimiz günlerde alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx