Kızıldeniz’de gerilim sürüyor: ‘En büyük Husi saldırısı’ püskürtüldü!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve İngiltere’nin, Yemen’deki Husiler tarafından Kızıldeniz’e atılan 18 İHA ve 3 füzeyi vurarak düşürdüğünü duyurdu.

Bunların uçak gemisinden fırlatılan jetler ve dört savaş gemisiyle vurulduğu belirtildi. Saldırılarla ilgili herhangi bir ölüm, yaralanma ya da hasar bildirimi yapılmadı.

ABD Merkez Komutanlığı Salı günkü de dahil 19 Kasım’dan bu yana Husiler tarafından Kızıldeniz’de 26 saldırı gerçekleştirildiğini ifade etti. Açıklamaya göre, yerel saatle 21.15’te, İran tasarımı tek yönlü saldırı İHA’sı ve gemisavar füzeler, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerden Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası ticaret yoluna gönderildi.

18 İHA, iki gemi füzesi ve bir balistik füze, Kızıldeniz’de konuşlanan USS Dwight D Eisenhower uçak gemisinden kalkan F/A-18 savaş uçaklarıyla ve USS Gravely, USS Laboon, USS Mason ve HMS Diamond isimli dört muhriple vuruldu.

Bir İngiliz güvenlik kaynağının BBC’ye bildirdiğine göre, HMS Diamond yedi Husi SİHA’sını Sea Viper füzeleri ve silahlarıyla vurdu. Bu füzelerin her biri 1,3 milyon dolar değerinde.

Saldırının Kızıldeniz’de “şimdiye kadarki en büyük Husi saldırısı” olduğunu söyleyen İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, “İngiltere’nin yakın müttefikleri daha önce yasa dışı saldırıların kabul edilemez olduğunu ve devam etmesi durumunda Husilerin sonuçlarına katlanacağını açıkça belirtti” dedi ve ekledi:

“Masum hayatları ve küresel ekonomiyi korumak için gerekeni yapacağız.”

Bir hafta önce ABD, İngiltere ve Almanya, İtalya, Avustralya, Bahreyn, Japonya dahil 10 ülke daha ortak açıklamayla benzer bir uyarı yapmıştı. Bu, füzelerin depolandığı ve ateşlendiği yer de dahil olmak üzere Yemen’deki Husilere karşı askeri harekat tehdidi olarak yorumlanmıştı.

Saldırıların “dünyanın en önemli deniz rotalarından birinde küresel ticaretin bel kemiği olarak hizmet veren serbest denizciliği doğrudan tehdit ettiği” söylenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir