JPMorgan, Bitcoin’de Altın Yükselişi Gördü: 2024’e İşaret Etti!

Bitcoin ve altın karşılaştırması, BTC fiyatı Temmuz 2022 seviyelerine dönerken tekrar alevleniyor. JPMorgan analistlerine göre BTC, uzun vadede altın’ın izin takip ederek 45,000 dolara ulaşma potansiyeline sahip.

JPMorgan analistleri, Bitcoin’in altın’ı takip edeceğini söylüyor

Bitcoin fiyatı 10 Haziran’daki düşüşle birlikte Temmuz seviyelerine geri döndü. JPMorgan analistleri, Bitcoin’in önümüzdeki yıl altın’ın yükselişini takip edebileceğini öne sürüyor. Analistler, yatırımcı ilgisizliğine rağmen, Bitcoin ve altının bir “felaket senaryosu” için koruma aracı olarak görüldüğünü söylüyor.

Kripto yatırımcıları, Mart ayının ABD bankacılık krizi esnasında geleneksel finans sektörü dışında Bitcoin’i güvenli liman olarak görmeye devam etti. Bugün altcoin piyasasındaki düşüş, lider kriptoya olan güveni bir kez daha ortaya koyuyor. BTC şu anda piyasa hakimiyeti açısından yerel bir zirvede. Bu esnada, en büyük altcoin’ler %20’lik düşüş yaşıyor.

Dikkate değer bir diğer nokta, Bitcoin’in 2023’te ABD teknoloji hisselerini geri bırakması. Yıl başından bugüne Nasdaq yaklaşık %28 yükselirken, BTC bir noktada %50 değer kazandı.

JPMorgan, Mart’taki ABD bankacılık krizi sırasında Bitcoin ve altının riskten korunma aracı olarak görüldüğünü söylüyor. Kurumsal yatırımcılar altını tercih ederken, Signature Bank ve Silicon Valley Bank gibi borç verenlerin iflas ettiği kriz sırasında bireysel yatırımcılar Bitcoin’e yöneldi.

“Nisan 2024 halving döngüsü, bireysel yatırımcı talebini güçlendirebilir”

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, DL News’e verdiği demeçte, “Bitcoin eninde sonunda kendi temelleri üzerinde ticaret yapacak. Dijital altın olmak zorunda değil. Gelecek yıl güçlü bir ayrışma görebiliriz” dedi.

Öte yandan, JPMorgan analistleri, “Nisan 2024 halving etkinliğine yaklaşırken bireysel yatırımcıların Bitcoin talebinin güçlenmesi muhtemel. Bankacılık devi, Bitcoin’in buna yol açan 40.000 ila 45.000 dolar aralığında işlem yapmasını bekliyor. JPMorgan analistlerinin dikkat çektiği bir diğer nokta, bireysel talep artarken kurumsalların 2022’den beri ilgisiz kalması…

JPMorgan, 10 BTC’den daha az tutan cüzdanları ‘bireysel yatırımcılar’ olarak adlandırır. 10 BTC’den fazla tutan cüzdanları kurumsal yatırımcılar nitelendirir. Rapora göre, bireysel yatırımcılar bu talebi artırırken, kurumsallar tam tersi bir yön izliyor. JPMorgan geçen hafta “Aslında, kurumsal dürtü 2022’den beri düşüyor” dedi.

Bu arada, Oanda analistlerinden Ed Moya, “düzenleyici ortam kriptoyu öldürmezse” Bitcoin’in muhtemelen 30.000 ila 40.000 dolar arasında işlem göreceğini söyledi.

Binance CEO’suna göre son düşüşün nedeni belirsiz

Kripto yatırımcıları 10 Haziran sabahına altcoin piyasasının %20’lik değer kaybıyla uyandı. BTC, ETH ve XRP hariç neredeyse tüm coin’ler %15’in üzerinde değer kaybetti. Düşüş hakkında yorum yapan Binance CEO’su CZ, dalgalanmaların öngörülemez olduğunu söylüyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, düşüşün Binance’den kaynaklanmadığını da netleştirdi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1667439122137358336

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir