Google Epic Games’i satın almak istemiş!

Google Stadia, son yılların en büyük başarısızlıklarından biri olabilir. Şirket tarafından büyük umutlarla başlatılan bu proje, yanlış kararlar ve talihsiz olaylar nedeniyle raydan çıkmış olsa da önemli bir potansiyele sahipti. Ancak, yakın zamanda ortaya çıkan bilgiler, başarısızlığının başka bir nedenini daha gözler önüne serdi. Google’ın asıl amacı, Epic Games’i satın almakmış. İşte detaylar…

Google ve Epic Games şu anda hukuki bir mücadele içinde. Android uygulama pazarında Google’ın iddia edilen rekabet karşıtı davranışları, antitröst davasının merkezinde yer alıyor. Ancak, iki şirket arasındaki ilişkinin her zaman çatışmalı olmadığı anlaşılıyor. Her şey yolunda gitmiş olsaydı, bugün belki de bu iki şirket ayrı varlıklar olmayacaktı. Çünkü Google, 2018’de Epic Games‘i satın almayı denemiş.

Google, bir süredir oyun endüstrisinde söz sahibi olmaya çalışıyor. Mobil oyunlar alanında zaten dominant bir güç olan şirket, etkisini AAA kalitesindeki PC ve konsol oyunlarına genişletmeyi hedefliyordu.

Google Epic Games’i satın almak istemiş!

Epic Games davasında ortaya çıkan belgeler, daha önce bahsedilen Stadia projesinden önce, Google’ın Epic Games’i satın almayı düşündüğünü gösteriyor. Şirket, Epic’te %20 hisse almak için 2 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlamış.

Dahası, şirket bu fikri bir adım daha ileriye taşıyarak Tencent ile görüşmelere başlamış. Plana göre, iki kurum Epic Games’i satın alacak ve ortaklık kuracaktı. Ancak, bu projeyi engelleyen potansiyel düzenleyici engellerdi. Ayrıca, Tencent ortaklığı kendi zorluklarını da beraberinde getiriyordu.

Google, dikkatli bir değerlendirme sonrasında satın alma girişiminden vazgeçerek Epic’in bağımsız bir şirket olarak kalmasına izin verdi. Şirket devam etseydi sonucun ne olacağı belirsizdi, ancak bir şey kesindi: mevcut durumdan daha iyi olurdu. Şimdi, Stadia sona erdi ve Google, bulut oyun platformu işinden tamamen çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx