ABD Temsilciler Meclisi Üyesi “İsrail ırkçı bir devlet” dedi, saatler sonra ifadesini düzeltti

T24 Dış Haberler

ABD Temsilciler Meclisi’nde İlericiler Grubu’nun Başkanı Pramila Jayapal, haftasonu katıldığı bir etkinlikte İsrail’i “ırkçı bir devlet” olarak nitelendirdi, bundan saatler sonra kurduğu cümleyi düzelttiği bir açıklama yayınladı.

Washington eyaletinin Demokrat temsilcisi, Chicago’da “Netroots Nation” olarak bilinen aktivizm konferansında yer aldı. İsrail’in eylemlerini protesto eden bir grubun salonda sloganlar atmaya başlaması üzerine Jayapal, protestocularda izin isteyerek araya girdi ve konuşmaya başladı.

“Sokaklarda bulunmuş ve pek çok gösteriye katılmış biri olarak, İsrail’in ırkçı bir devlet olduğunu açıkça ortaya koymak için mücadele ettiğimizi bilmenizi isterim” şeklinde konuşan Jayapal, Filistin halkının kendi kaderini tayin etmeyi ve özerkliği hak ettiiğini ve iki devletli çözüm hayalinin artık mümkün olmadığını hissettiğini söyledi.

Sözlerine Filistin yanlısı muhalefetin var olduğunu vurgulayarak devam eden Jayapal, yeterince mücadele edip etmediğimiz konusunda tartışmaların olabileceğini ancak muhalefetin buradaki sahnede bulunan kişilerle sınırlı olmadığını söyledi. Jayapal’a içinde akademisyenlerin de olduğu çeşitli çevrelerden destek geldi.

Pramila Jayapal’ın sözlerine Cumhuriyetçiler ve Demokratlardan tepki yağdığı, Temsilciler Meclisi üyesine karşı kullanılan ifadelerin hakaret boyutlarına vardığı ifade edildi. Jayapal’ın İsrail yanlısı çevreler tarafından antisemitizmle suçlanması ise gecikmedi.

Jayapal’In uzun zamandır İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da uyguladığı işgal ve iskan politikalarını eleştirdiği ve İsrail’in bu girişimlerini azaltması için Kongre’yi adım attırmaya çalıştığı kaydedildi.

Jayapal, ifadesini düzeltti: İsrail hükümetinin ayrımcı ve düpedüz ırkçı politikalar izlediğine inanıyorum

Gelen tepkiler üzerine pazar günü bir yazılı açıklamada bulunan Jayapal, “Bir ulus olarak İsrail fikrinin ırkçı olduğuna inanmıyorum” dedi.

“Bununla birlikte, (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetinin ayrımcı ve düpedüz ırkçı politikalar izlediğine ve mevcut hükümetin liderliği içinde bu politikayı güden aşırı ırkçıların olduğuna inanıyorum” diye ekledi.

İlerici Temsilcilerden bazıları Herzog’un ABD Kongresi’ndeki konuşmasına katılmayacak

New York Post’un haberinde, Filistin mücadelesini kongredeki ilericiler grubundaki diğer temsilciler olan Rashida Tlaib ve Ilhan Omar gibi isimlerin de desteklediği belirtildi. Ilhan Omar, Jamaal Bowman ve Cori Bush, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’un bu hafta Kongre’de yapacağı ortak oturuma katılmayacaklarını açıklamışlardı.

İsrail Hükümeti’nin, Omar ve Tlaib de dahil olmak üzere bazı Müslüman ABD’li Kongre üyelerinin 2019 yılında ülkelerine girmeyi yasakladığı belirtildi.

Temsilciler Meclisi üyesi Omar, Herzog’un ziyaretinin İsrail hükümetinde aşırı sağcı figürlerin yükselişi ve “uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerinin arttığı” bir döneme denk geldiğine dikkat çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx