Zelenski: Tek şartım, ‘vatana ihanet’ olmamalı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’den Rusya ile savaşa dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Alman basınına konuşan Zelenski, daha önce Kırım ve Donbas hakkında yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Kırım ve Donbas bölgeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Bu bölgelerle ilgili adımlar atılabileceğini belirten Zelenski tek şartını ise “vatana ihanet olmamalı” diyerek açıkladı. Zelenski ayrıca “Sadece iki lider arasındaki doğrudan görüşme bu savaşı bitirebilir” sözleriyle Putin’e mesaj verdi. Zelenski’nin açıklamalarından sonra gözler Putin’e çevrildi.

Rusya’nın saldırıların her müzakerede hedeflerinin savaşı durdurmak olduğunu söyleyen Ukrayna lideri, Rusya’yla Kırım ve Donbas konusunda uzlaşma olsa bile vatana ihanet etmeyeceklerinin altını çizdi.

“TOPRAKLARIMIZI KORUMAKTA KARARLIYIZ”

Ukrayna lideri, Rusya’nın da uzlaşmaya yanaşması gerektiğini vurguladı. Başkent Kiev’de olduğunu ve geleceğe inandığını söyledi. Başına geleceklerden korkmadığını dile getirdi. Topraklarını korumaktan vazgeçmeyeceğini bir kez daha yineledi.

PUTİN’E MESAJ VERDİ

Ukrayna lideri, Rusya Devlet Başkanı Putin’le henüz doğrudan teması olmadığını ifade etti. Zelenski, “Sadece iki devlet başkanı arasındaki doğrudan görüşmeler ile bu savaşı bitirebiliriz” açıklamasında bulundu.

DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

Zelenski daha önce bu iki bölge hakkında yaptığı açıklamada, “Benim için önemli olan bu bölgelerde Ukrayna’nın bir parçası olmak isteyen insanların nasıl yaşayacağı. Yani soru onları kolayca tanımaktan çok daha karmaşık. Bu başka bir ultimatom ve ultimatomlar için hazır değiliz” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna savaşı yatırımları nasıl etkileyecek?

 

Goldman Sachs, Rusya’dan çıkma kararı aldı

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.