Vatandaş gaz ve elektrik faturasından korkuyor

Önümüzdeki 6 ay elektrik ve doğalgaz faturasını ödemekte zorlanacağını düşünen vatandaşların oranı yüzde 73’e kadar çıktı.

Derin bir yoksullaşma yaşanan Türkiye’de vatandaşların çok büyük kısmı gelecek yıl mecburî harcamalar sonrasında cebinde kalacak paranın daha da azalacağını düşünüyor. Ipsos’un 28 ülke ortasında yaptığı araştırma, vatandaşın önümüzdeki yıl enflasyonun daha da fazla can acıtacağına inandığını ortaya koydu.

EN UMUTSUZ TÜRKLER

Türkiye’de yaşayanların yüzde 63’ü gelecek yıl ömür standardının daha da düşeceğini düşünüyor. Türkiye bu oranla Ipsos’un 28 ülke ortasında yaptığı son araştırmada gelecek yıla dair en umutsuz insanların yaşadığı ülke olarak öne çıktı.  Araştırmaya nazaran dünyada önümüzdeki yıl harcanabilir gelirinin düşeceğini en fazla düşünenler TC vatandaşları. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 58’i önümüzdeki yıl gerekli harcamaları yaptıktan sonra elinde kalan harcanabilir gelirin azalacağını düşünüyor. Bu oran küresel ortalamada yüzde 40 ile Türkiye’nin çok altında.  Önümüzdeki ay elektrik gaz üzere faturalarını ödemekte zorlanacaklarını düşünenlerin oranı da Türkiye’de yüzde 73’e kadar çıkmış durumda. Türkiye’de insanların yüzde 80’i “gelecek yıl geçen yıl alabildiklerimi alamayacağım” diyor. Bu oranla Türkiye gelecek yıla dair en telaşlı insanların yaşadığı ülke olarak öne çıkıyor. Türkiye’de vatandaşların yüzde 87’si gelecek 6 ay içinde güç faturalarının artmasını, yüzde 88’i ise besin fiyatlarının artmasını bekliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.