Uzman hekimden sistit uyarısı: “Tanı ve tedavisi ihmal edilmemeli”

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Serhat Kerman her iki bayandan birinin hayatları boyunca en az bir defa geçirdiği sistit hastalığına dikkat çekti. Sistitin, anatomik yapılarından ötürü bayanlarda erkeklerden daha çok görüldüğünü belirten Opr. Dr. Kerman, “Sistit yani idrar torbası iltihabı, ekseriyetle, idrarda yanma, sık idrar, idrara ani sıkışma, kasıklarda ağrı, kokulu idrar şikâyetleri ile kendini gösterir. Lakin bu üzere şikayetlerin nedeni her vakit kolay idrar torbası enfeksiyonu olarak bilinen, sistit olmayabilir. Birden fazla vakit idrar analizi bile yapmadan, yalnızca şikayetlere ve yetkisiz ehil olmayan bireylerin tavsiyelerine dayalı antibiyotik kullanılmakta, hastanın güzelleşmesi tesadüflere bırakılmakta ya da önemli hastalıklar göz gerisi edilmektedir” diye konuştu.

“YANLIŞ TEŞHİS MAKUS SONUÇLAR DOĞURUR”

Opr. Dr. Kerman, sistitin, olağanda önemli bir rahatsızlık olmadığını lakin ihmal edilmesinin ya da yanlış teşhis koyulmasının makus sonuçlara yol açabileceğini kaydetti. Belirtileri halinde kesinlikle bir tabibe, mümkünse üroloji uzmanına başvurulmasının değerine dikkat çeken Opr. Dr. Kerman kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yapılacak birinci tetkik idrar analizidir. İmkan varsa, sistite sebep olan bakterinin tanımlanması için idrar kültürü yaptırılmalıdır. Analizlerin sonucuna nazaran de uygun antibiyotik tedavisine başlanır. Gebelerde ise gebelikte kullanımı uygun olan antibiyotikler verilir. Birtakım sistit çeşitlerinin mikroplarla alakası yoktur. Radyasyon, parazitler, hijyen kimyasalları, bedenin bağışıklığı ile ilgili sistitlerin çok daha farklı tedavi formları vardır. Bilhassa tekrarlayan sistit hastalarında ve hastanın geçmişi ve yaşı da göz önüne alınarak tıpkı belirtileri veren; taş, kum ya da kanser, komşu organ hastalıkları kesinlikle akla gelmelidir. Bu nedenlerle, imkan varsa her sistit olayında ultrasonografi ile denetim gerekirse ileri tetkikler yapılmalıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.