Uşak’ta 3 yaşındaki erkek çocuğuna istismar davasında karar çıktı

Uşak’taki erkek çocuğuna cinsel istismar davasında karar çıktı.

İzmir’de 6 ay evli kaldığı eşinden ayrılıp annesinin meskenine taşınan 27 yaşındaki Ceylan T., toplumsal medya üzerinden 34 yaşındaki Yaşar Ercan ile tanıştı.

Birbirine ısınan çift, 8 Mart 2021’de Yaşar Ercan’ın Uşak’taki konutunda bir arada yaşamaya başladı.

Çocuğunu daha âlâ kaidelerde büyütebileceğini söyledi

Çocuğunu daha âlâ kaidelerde büyütebileceğini düşündüğü için Yaşar Ercan’ın meskenine taşınan Ceylan T., 1 ay sonra şaşkına uğradı.

Çocuğun istismar edildiğini öğrendi

Eve gelen Ceylan T., o devir 2 yaşında olan oğlu P.T.’yi yerde baygın bulup, hastaneye götürdü. Hastanede oğlunun darbedilip, nitelikli cinsel istismara uğradığını öğrenen bayan, birlikte yaşadığı bireyden şikayetçi oldu.


Süpheli adam tutuklandı

Şikayet üzerine  emniyet güçlerince gözaltına alınan Ercan, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Yaşar Ercan için 60 yıla kadar hapis cezası istendi

Soruşturmanın tamamlanmasının akabinde Yaşar Ercan hakkında ‘nitelikli cinsel istismar’, ‘öldürmeye teşebbüs ve eziyet’ kabahatlerinden 60 yıla kadar mahpus ve ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi.

İddianamede Ceylan T. hakkında da ‘suçu bildirmemek’ten 1,5 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.


2’nci duruşma görüldü

Davanın 22 Nisan’daki 2’nci duruşmasında savcı, mütalaasını açıklayıp, Ercan hakkında ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘sistematik eziyet’ ve ‘nitelikli cinsel istismar’ cürümlerinden 60 yıla kadar mahpus cezası, Ceylan T. hakkında ise ‘suçu bildirmemek’ten 1,5 yıla kadar mahpus talep etti.


3’üncü duruşmada karar muhakkak oldu

Davanın Uşak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, bugün görülen 3’üncü duruşmasına sanık Yaşar Ercan, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Diğer sanık Ceylan T., taraf avukatları ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği (UCİM) gönüllüleri ise salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz verilen Ceylan T., üzerine atılı suçlamaları reddederek beraatini talep etti.

Sanık Yaşar Ercan da kendisine iftira atıldığını öne sürdü ve beraatini istedi.


Yaşar Ercan’a 41 yıl 6 ay, Ceylan T.’ye  7 ay 15 gün mahpus cezası verildi

Mahkeme heyeti, Yaşar Ercan hakkında ‘cinsel istismar’ hatasından 36 yıl, ‘eziyet’ hatasından ise 5 yıl 6 ay mahpus cezası kararı verdi.

Ceylan T. hakkında ise ‘suçu bildirmemek’ten 7 ay 15 gün mahpus cezası verilerek, kararın geri bırakılması kararlaştırıldı.

“Davayı üst mahkemelerde de takip etmeye devam edeceğiz”

DHA’nın haberine nazaran; adliye çıkışı açıklamalarda bulunan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Çaba Derneği (UCİM) İzmir Hukuk Koordinatörü avukat Aybüke Özdağ, “Heyet vermiş olduğu karar ile içimizi bir nebze olsun ferahlatmıştır. Davayı üst mahkemelerde de takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.