Ulusal Savunma Bakanı Akar’dan ‘tahıl koridoru’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan tahıl koridoruna ait, “Yakın bir vakitte olumlu sonuç almak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud ortasındaki ortak basın toplantısının akabinde gazetecilerin “tahıl koridoru” konusundaki sorusunu yanıtladı.

Tahıl koridoruna ait görüşmelerdeki son durum hakkında bilgi veren Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın besin krizinin tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri çerçevesinde sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini anlattı.

“ELİMİZDEN GELEN UĞRAŞI GÖSTERİYORUZ”

Teknik hususların ve deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu aktaran Akar, bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini söz etti.

Akar, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir vakitte olumlu sonuç almak için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz” diye konuştu. Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik soruya “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir” karşılığını veren Akar, öbür bir gazetecinin, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“Bu hususta dört değerli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Bahisle ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin telaşları üzere çeşitli mevzular var. BM’nin aldığı kimi kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi kıymetlendirilerek bir yol bulmak için uğraş gösteriliyor. Türkiye’nin ne yapmakta olduğunu, aklıselim memleketler arası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.” (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.