Ukrayna’da savaşmak isteyen ABD’liler büyükelçiliğe akın etti

Ukraynalı Askeri Ateşe Tümgeneral Borys Kremenetskyi, “(Gönüllüler) Bu savaşın adil olmadığını ve gidip yardım etmek zorunda olduklarını hissediyorlar” diye konuştu. Kremenetskyi, gönüllülerin paralı asker olmadığına dikkat çekerek bunun sadece insanların Ukrayna’nın özgürlük savaşına iyi niyet göstergesi olduğunu belirtti.

24 Şubat’tan beri en az 6 bin gönüllü başvurusu

Rus saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana en az 6 bin gönüllü başvurusu aldıklarını ifade eden Kremenetskyi, gönüllülerin çoğunun askerlik tecrübelerinin bulunmadığını söyledi. Kremenetskyi, ABD’lilere gösterdikleri iyi niyet ve destek için teşekkür ederek, Rusların sadece demir yumruk ve silahla durdurulabileceğini dile getirdi.

‘Şimdiye dek yaklaşık 100 ABD’li Ukrayna’ya gitti’

Şimdiye kadar çoğu eski asker olan yaklaşık 100 ABD’linin Ukrayna’ya gittiğini bildiren Kremenetskyi, gönüllülerin kendi imkanlarıyla Polonya üzerinden ülkeye gidebilecekleri bilgisini verdi. Ukrayna’ya gönüllü gitmek isteyen grupları yönlendiren Kanadalı eski milletvekili Borys Wrzesnewskyj de ülkede yaklaşık bin kişinin Ukrayna’ya gönüllü asker olarak gitmek istediğine işaret etti.

Ukrayna’ya giden toplam gönüllü sayısı 20 bin

Ukraynalı yetkililer, şimdiye kadar Ukrayna saflarında savaşa katılmak için yaklaşık 20 bin gönüllünün ülkeye geldiği söylüyor. ABD makamları ise vatandaşlarının Ukrayna’ya savaşmaya gitmesine sıcak bakmazken, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Ukrayna’daki vatandaşlarımıza ülkeyi terk etmeleri ve ABD’lileri bu ülkeye gitmemeleri konusunda bir süredir açıkça uyarıyoruz” demişti.

Zelenskiy: 16 bin gönüllü savaşçı geliyor

 

Ukrayna, yabancı gönüllüler için lejyon kuruyor

 

Donbas’ta gönüllüler orduya kamuflaj ağı örüyor

 

Rusya: Zorunlu askerlik yapanlar da Rus ordusu içinde savaşıyor

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.