Türkiye’de hadiseler artıyordu: Tasa yaratan maymun çiçeği uyarısı

Son periyotta süratle yayılmaya başlanan maymun çiçeği hastalığı ile ilgili tasa yaratan bir açıklama geldi.

Türkiye, İspanya, İngiltere, ABD, Fransa ile birlikte onlarca ülkede tespit edilen ve global bir salgın halini alan maymun çiçeği hastalığı ile ilgili telaş yaratan bir açıklama ABD’nin önde gelen sıhhat kurumlarından geldi.

Washington D.C.’deki Ulusal Çocuk Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olarak misyon yapan Dr. Alexandra Brugler Yonts, hastalığın ve salgının gidişatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yonts, hastalığın süratle yayılmaya müsait olduğunu ve farklı bölgelerde olay sayılarının süratle artacağını söyledi.

ABD’nin önde gelen mecmualarından Fortune’a konuşan Dr. Yonts, “Bu yalnızca an sıkıntısı. Maymun çiçeği salgınının süratle yayılma potansiyeli katiyen çok yüksek” dedi. Ünlü tabip, salgının kreşlerde, okullarda, üniversite yerleşkelerinde ve cezaevlerinde süratle yayılabileceğini söyledi. Bu cins kapalı ve temasın yüksek olduğu yerlerde hastalığın bulaşma suratının artabileceğini söyleyen Dr. Yonts, “Fiziksel ve tensel temasın olduğu ve birtakım noktalarda insanların yakın temasta bulunduğu ortamlarda risk var” dedi.

Ünlü hekim, havuz ve su parklarının da hastalığın bulaşması için ortam sağladığına dikkat çekti. Dr. Yonts, “Su yoluyla geçmiyor lakin etkin lezyon olan birine temas ile bu hastalık bulaşabilir. Neyse ki bu çeşit salgınların lokal olarak önlenebilmesi olası” dedi.

Ocak ayından beri onlarca ülkede 28 binden fazla hadise açıklanmıştı. Başta İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya ve ABD olmak üzere birçok ülkede olay duyurulmuştu.

Genelde Afrika’nın muhakkak bölgelerinde görülen maymun çiçeği hastalığı yüksek ateş, lezyon, halsizlik ve boğaz ağrısı üzere belirtiler gösteriyor. Genelde hafif geçirilse de hastalığın vefata sebebiyet verdiği kimi durumlar da meydana geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.