Son Dakika | Ukrayna – Rusya savaşında son durum gelişmeleri… Kaç Rus askerinin öldüğü belli oldu! Skandal hata!

Rusya Devlet başkanı Putin’in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan Savaş son sürat devam ediyor.

Dördüncü haftasına giren savaşta Rusya’nın hedeflerinin gerisinde kaldığı ve beklediğinin çok üzerinde asker kaybı yaşadığı dile getiriliyor.

Rusya’dan gelen bir haber bu iddiaları doğruladı. Kremline’e yakınlığı ile bilinen Komsomolskaya Pravda gazetesi internet sayfasında Rus ordusunun kayıplarını açıkladı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Rus gazetesi 9 bin 861 askerin öldüğünü, 16 bin 153 askerin yaralandığı duyurdu.

Ancak söz konusu haber kısa süre içinde siteden kaldırıldı. Ukrayna tarafı ise savaşta 6 generalini kaybeden Rus ordusunun asker kaybının 14 binin üzerinde olduğunu iddia ediyor.

RUSYA 2 MART’TAN BERİ GÜNCELLEME YAPMADI

Rusya Savunma Bakanlığı, ‘özel askeri operasyon’ olarak adlandırdığı bu işgalde 498 askerin öldüğünü açıkladı.

Fakat bu veri 2 Mart tarihli ve o tarihten sonra hiç güncellenmedi.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Kaç Rus askerinin öldüğü belli oldu Skandal hata

İşte dakika dakika bölgedeki gelişmeler…

06.16 Ukrayna başbakan yardımcısı Iryna Vereshchuk yerel basına verdiği demeçte, Rus güçlerinin ablukaya aldığı Mariupol’den bugüne kadar en az 45 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

ZELENSKİ’YE SÜİKAST HAZILIĞINDAKİ KİŞİ YAKALANDI

04.21 Ukrayna İstihbaratı, Rus istihbaratı tarafından yönlendirilen bir kişiyi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’ye suikast düzenlemek için bir tim hazırlarken yakaladı.

03.45 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi durumunda Kırım ve Donbass konusunu görüşmeye hazır olduğuna dikkat çekerek, “Başkan olduğumda, topraklarımızın hiçbir bölümünü artık veremeyeceğimizi, Donbas ve Kırım’ı geri almak için her şeyi yapmamız gerektiğini söyledim. Bu, bir zaman meselesi. Şimdi bu savaşı ne zaman durdurabileceğimiz sorusu var. Hem Kırım hem de Donbass herkes için zor bir durum. Çıkış yolu bulmalıyız” dedi.

02.45 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna askerleri tarafından ülkenin Harkov Bölgesinde yer alan Chuhuiv kentinde Rusya’ya ait bir savaş uçanın düşürüldüğünü açıkladı.

BIDEN’DAN ‘KİMYASAL SİLAH’ İDDİASI

01.25 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ve biyolojik silah kullanmayı düşündüğüne dair net işaretler olduğunu öne sürdü. ABD lideri, Rusya’nın ABD’ye yönelik siber saldırı planlayabileceği iddiasını gündeme taşırken, CEO’lara şirketlerini siber saldırılara karşı korumak için siber güvenlik alanına yatırım yapmalarını söyledi.

00.30 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, bugün Ukrayna’da açılan insani koridorlardan 8 binden fazla sivilin tahliye edildiğini duyurdu.

00.00 ABD Başkanı Joe Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda Ukrayna’daki gelişmeleri görüştüğü bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.