Son dakika: Biden’dan Ukrayna halkına net mesaj: Yanınızdayız, nokta

İşte Biden’ın açıklamalarından satır başları:

Bu mesaj inancın gücüyle ilgiliydi, halkın gücüyle ilgili mesajdı. Çok korkunç yönetim biçiminin karşısında verilen bu mesaj, 30 yıl önce yaşananlara karşı bir mesajdı. ‘Tüm vahşeti, tüm zorbalığı aşacağız’ mesajıydı. Papa bu mesajı verdiğinde, Sovyetler Birliği bu toprakları demir bir yumrukla yönetiyordu.

“BU SAVAŞTA ÇOK NET OLMALIYIZ”

Bu da bana bir söz hatırlatıyor; İnanç en iyi karanlıkta görür. Ve onlar karanlık dönemden geçtiler. 10 yıl sonra Sovyetler çöktü ve Doğu Avrupa özgürlüğüne kavuştu. Bu savaş yıllar sürdü. Özgürlük savaşında yeniden doğduk. Özgürlük ve baskı arasında bir savaştı. Bu savaşta çok net olmalıyız. Bu savaş günler aylar içinde kazanılamayacak. Kendimizi hazırlamalıyız. Bugün burada Kraliyet Sarayı’nda toplandık. Burası hem Avrupa tarihi için hem de insanlık için önemli bir yer. Varşova özgürlüğün kazanıldığı dönemlerde dimdik ayakta durdu.

“UKRAYNA HALKININ YANINDAYIZ”

Ukrayna ve halkı şu anda cephede ülkelerini kurtarmak için savaşıyorlar. Tüm özgür hakları bir araya getirmek için, inanç özgürlüğü, basın özgürlüğü için. Bunlar abluka altında oldu, savaş verdik. Her nesil demokrasi düşmanlarına karşı savaş verdi. Ukrayna halkına mesajım; Biz yanınızdayız. Nokta. Macaristan, Polonya, 1958, Çekoslovakya demokratik kalkınmayı ezdi. Ta ki Berlin ve Sovyet baskısı yıkılana kadar. Demokrasi savaşı burada bitmedi. Son 30 yılda otokrasi güçleri yeninden ayaklandı. Onların özelliklerini tanıyoruz; demokratik özgürlüğe, hakikate düşmanlık. Rusya bugün demokrasiyi boğuyor.

Putin Nazilerden arındırdığını söylüyor. Bu bir yalan. Zelenski demokratik yollarla seçildi. Kendisi Yahudi. Ailesi soykırımda öldürüldü. Putin çıkıp güçle kazanabileceğini söylüyor. Ve demokrasi gücünü eyleme koyalım. Böylece otokrasiyi yenelim. Kremlin NATO genişlemesini emperyalist güçlenme olarak ifade ediyor. NATO savunma ittifakıdır. Hiçbir zaman Rusya’yı yok etmeyi planlamamıştır. Defalarca telefonda görüştük. Gerçek diplomatik çözümler önerdik. Her tarafın güvenliğini artırmak için. Putin tekliflerin hepsini reddetti. Yalanlarla bize geldi. Rusya şiddete meğilliydi. ‘Saldıracaklar’ dedik. Defalarca dile getirdik bunu. Defalarca Ukrayna’yı işgal etmeyeceğiz dediler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.