Son dakika: Bakan Çavuşoğu’ndan önemli açıklamalar

Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau bugün  Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı için Türkiye’ye geldi. Bakanlar yaptıkları toplantının ardından kameralar karşısına geçti.

Toplantıdan önemli satı başları şöyle;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

“Bölgemiz ve dünya genelindeki güvenlik ortamı çok hızlı bir şekilde değişiyor. Böyle bir ortamda bu tür bir işbirliğini devam ettirmek son derece önemli. Bunun arkasında 3 dost ülkenin ortaya koyduğu dayanışma iradesi var. Bugün ilk olarak Ukrayna sorununu ele aldık. Verdiğimiz desteği yeniden dile getirdik.

İkinci olarak gelecek ay Madrid’de düzenlenecek NATO zirvesinde önemli kararlar alınacak. Zirveye yönelik beklentilerimizi ve önceliklerimizi konuştuk.

Bugün müzakerelerde gelinen aşamayı beraber değerlendirdik. Terörizm NATO ve müttefiklerine yönelik en büyük tehdittir. İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunda bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyduk. İki ülkenin de terör örgütleri ile mücadelede somut adımlar atması gerekiyor.”

“En önemlisi bu yıl ilk kez liderler düzeyinde bir zirve yapılacak . Cumhurbaşkanımız iki ülkenin liderleri ile bu konuları ele almıştı. Biz de mevkidaşlarımızla değerlendirdik. Ticaret hacmi konusunda yeni hedefler koymamız gerektiğini vurguladık. Her sene hükümetler arası zirve gerçekleştirilecek.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.