Sinema sanatkarı İstek Pekkutsal son seyahatine uğurlandı

Yeşilçam’ın önde gelen isimlerinden olan ve hayatını yitiren İstek Pekkutsal’ın cenazesi toprağa verildi. 87 yaşında hayatını kaybeden sinema, tiyatro ve seslendirme sanatkarı Pekkutsal’ın cenazesi, Buca Yaylacık Mescidi’ne getirildi.

Öğle vakti kılınan cenaze namazı öncesi sanatkarın kızı Funda Karakuş, taziyeleri kabul etti.

İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta’nın da katıldığı cenaze merasimi sonrası Pekkutsal’ın cenazesi, Buca Eski Mezarlığı’na defnedildi.

KEMAL SUNAL SİNEMALARIYLA TANINDI

İzmir’de 1935 yılında dünyaya gelen İstek Pekkutsal, seslendirme yaparak güldürü biçiminde bir plak çıkardı. Buca Halkevi’nde sanat ömrüne başlayan İstek Pekkutsal, İzmir Özel Tiyatrosu’nda eğitim gördü.

İstanbul’da da Muammer Karaca ile çalışan İstek Pekkutsal, Cibali Karakolu sinemasında rol aldı. 1971-1979 ortasında seslendirme sanatçılığı yapan Pekkutsal, 1980’lerde Kemal Sunal sinemalarında aldığı rollerle tanındı.

Usta oyuncu, birinci dizi oyunculuğunu 1994 yılında “Kaygısızlar” dizisinde “Hacı Gaffur” rolüyle yaptı. En son oynadığı sinema ise 2007 üretimi “Sıfır Dediğimde” sineması oldu.

Müzik bölümüyle de ilgilenen ve yaklaşık 20 plakta imzası bulunan usta oyuncu, memleketi İzmir’in Buca ilçesinde ömrünü sürdürüyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.