Savaşta 6. gün | Şiddet artıyor; müzakerelerde 2. tur bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunda 6. güne girildi. Belarus’taki Ukrayna-Rusya görüşmesinin ardından heyetler istişare için ülkelerine döndü, görüşmelerde ikinci tura geçilmesi bekleniyor. Ukrayna kentlerindeki çatışmalı ortam ise sürüyor. Sabah saatlerinde Ukrayna’nın Kiev’den sonraki en büyük kenti olan Harkov’da yönetim binası füzeyle vuruldu.

Savaşta 6. gün | Şiddet artıyor; müzakerelerde 2. tur bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında 6. güne girildi.

Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlar hız kesmeden sürüyor. AB Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Konsey 26 kişi ve bir kuruluşa yaptırım uygulayacak’’ denildi.

Öte yandan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın BM misyonundaki 12 temsilcinin ABD’den sınır dışı edildiğini açıkladı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan bir açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa Başbakanı Emmanuel Macron’a Ukrayna’ya yönelik barış şartlarının söylendiği ifade edildi.

Açıklamada, “Fransız tarafı ile Rusya’nın Donbass’ı korumak için gerçekleştirdiği özel operasyon değerlendirildi ve konunun Kiev ile kurulacak diyalogla çözülmesi umudunu iletti. Putin, bölgedeki düzenlemenin Rusya’nın meşru güvenlik haklarının dikkate alınmasıyla mümkün olacağının altını çizdi. Kırım’da Rusya’nın egemenliğinin kabul edilmesi, Ukrayna hükümetinin anti-nazilileştirilmesi ve askerden arındırılması, Ukrayna topraklarına özel statü verilmesi şartları da iletildi” ifadeleri kullanıldı.

CANLI ANLATIM

11.00 Ukrayna Genelkurmayı: 5 bin 710 Rus askeri öldürüldü

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, son 5 günde Rus güçlerinin 5 bin 710 asker kaybettiğini açıkladı. 200 asker in esir alındığının belirtildiği açıklamada, Ukrayna ordusunun, Rusya’ya ait 29 uçak, 29 helikopter, 198 tank, 846 zırhlı araç, 77 top ve 2 gemiyi ‘imha ettiği’; Rus güçlerin ayrıca 24 roketatar sistemi, 305 araç, 60 yakıt aracı, 7 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiği belirtildi.

10.42 Harkov’da yönetim binasına füze

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan ve ülkenin ikinci büyük kenti olan Harkov’daki bölge yönetim binası vuruldu. Özgürlük Meydanı’ndaki güvenlik kamerasına yansıyan görüntüye göre, bir füze, araçların geçtiği sırada yönetim binasının dibine düşüyor ve patlamaya neden oluyor. Olay yerinde park halinde de çok sayıda araç bulunuyor. Ukrayna Rusya’yı, GRAD ve cruise füzeleri kullanmakla suçladı.