Savaşta 6. gün | Müzakerelerde 2. tur bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunda 6. güne girildi. Belarus’taki Ukrayna-Rusya görüşmesinin ardından heyetler istişare için ülkelerine döndü, görüşmelerde ikinci tura önümüzdeki günlerde geçilmesi bekleniyor. Ukrayna vilayetlerindeki çatışmalı ortam ise sürüyor. Rus ordusunun ilerleyişi devam ederken Ukrayna silah bırakmaları karşılığında Rus askerlerine para yardımı yapılacağını duyurdu.

Savaşta 6. gün | Müzakerelerde 2. tur bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında 6. güne girildi.

6. güne girerken Rusya’ya yönelik yaptırımlar hız kesmeden sürüyor. AB Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Konsey 26 kişi ve bir kuruluşa yaptırım uygulayacak’’ denildi.

Öte yandan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın BM misyonundaki 12 temsilcinin ABD’den sınır dışı edildiğini açıkladı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan bir açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa Başbakanı Emmanuel Macron’a Ukrayna’ya yönelik barış şartlarının söylendiği ifade edildi. Açıklamada, “Fransız tarafı ile Rusya’nın Donbass’ı korumak için gerçekleştirdiği özel operasyon değerlendirildi ve konunun Kiev ile kurulacak diyalogla çözülmesi umudunu iletti. Putin, bölgedeki düzenlemenin Rusya’nın meşru güvenlik haklarının dikkate alınmasıyla mümkün olacağının altını çizdi. Kırım’da Rusya’nın egemenliğinin kabul edilmesi, Ukrayna hükümetinin anti-nazilileştirilmesi ve askerden arındırılması, Ukrayna topraklarına özel statü verilmesi şartları da iletildi” ifadeleri kullanıldı.

CANLI ANLATIM

00.25 Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya’nın BM misyonunda çalışan 12 Rus diplomatın “istihbarat elemanı” olduğunu ve bu nedenle sınır dışı edileceklerini duyurdu.

00.10 Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle Rus devlet medya kuruluşları RT ve Sputnik’e Avrupa Birliği (AB) genelinde erişimi kısıtlayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.