Savaşın çocukları Türkçe öğreniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle binlerce kişi, ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Çeşitli yollarla sınırı geçip Türkiye’ye sığınan Ukraynalılardan bazıları da Ankara’ya geldi. Savaştan kaçıp aileleriyle Ankara’ya yerleşen 75 çocuğa yönelik, Ankara Ukrayna Derneği’nde eğitim verilmeye başlandı.

4 SAAT SÜRDÜ

Dernek binasının bir bölümü sınıfa dönüştürüldü, oyun odaları yapıldı. Aralarında savaşta yakınlarını kaybedenlerin de bulunduğu çocuklara, dernek bünyesinde açılan okulda Türkçe ve İngilizce derslerin yanı sıra resim ve dans eğitimleri de veriliyor. Ukrayna Cumartesi Okulu’nda görevli gönüllü öğretmenler tarafından verilen eğitimler kapsamındaki ilk ders, 2’nci ve 3’üncü sınıf öğrencisi olan 7 ve 8 yaşlarındaki öğrencilere yapıldı. İlk gün eğitim, 4 saate yakın sürdü.

YAŞ AYRIMI YOK

Türkçe ve İngilizce eğitimi verilen çocuklara, savaşın etkisinden kurtarmaya yönelik etkinlikler de yaptırıldı. Öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde resim yapıp dans etti. Resim ve dans etkinliklerinde renkli görüntüler ortaya çıkarken, ihtiyaç doğrultusunda derslerin yaş ayrımı yapılmaksızın haftalık olarak devam edeceği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.