Rusya’da hamburger karaborsada

ABD’li hızlı servis restoran zinciri McDonald’s’ın Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, savaş nedeniyle Rusya’daki 850 restoranın geçici olarak kapatılacağını duyurdu. Kararın açıklanmasından sonra bazı McDonald’s restoranlarında kuyruklar oluşurken, ikinci el ürünlerin satıldığı internet sitelerinde şirkete ait hamburger ve diğer bazı ürünlerin yüksek fiyatlarla satışa sunulduğu görüldü.

Bazı hamburgerler için 150 dolara kadar fiyatlar istendi. Şirketin eşantiyon olarak dağıttığı bardaklar da internette 50 dolara satışa çıkarıldı. Bazı ilanların sitelerden hızlıca silinmesi de dikkati çekiyor.

Rus halkı karardan mutsuz

Yekaterina adlı vatandaş, McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını kapatma kararını anlamadığını ve bunda herhangi bir mantık bulamadığını dile getirdi.

Anna ise oldukça üzüldüğünü söyleyerek, “Kapanmasına ben oldukça üzülüyorum. Çünkü okuldan sonra hep McDonald’s’ta oturuyoruz, konuşuyoruz ve yemek yiyoruz. Şimdi nerede oturacağımızı bilmiyoruz. Çünkü Patriark semtinde her yer çok pahalı” dedi.

Karardan ötürü çok fazla üzülmediğini dile getiren Oleg ise “Bir taraftan kapandığı için çok mutlu değiliz ancak bunun için üzülmeye de gerek yok. Çünkü gerçek bir vatansever, tabiri caizse, ülkesini yemek için değiştirmez. Kapanma kararı bize ait değil. Bunlar uluslararası şirketlerin kararı. Dolayısıyla sonucunu onlar düşünsün. Biz onları reddetmedik, onlar reddetti. Dolayısıyla onlara bol şans diliyorum” diye konuştu.

Sıradan insanlar için oldukça kötü

Ekonomik yaptırımları anlaşılabilir bulan Yuliya, karardan ötürü yine de üzüntü duyduğunu belirterek, “Sıradan insanlar için kapanması oldukça kötü. Çünkü şimdi oturacak yer olmayacak. Burası insanların sıklıkla vakit geçirdikleri bir yer” ifadelerini kullandı.

İlk McDonald’s 1990’da açılmıştı

Rusya’daki ilk McDonald’s, 1990’da Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda açılmıştı. Açılış gününde yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce vatandaş, saatlerce kuyruklarda beklemişti. Bu gelişme, kapitalizmin Sovyetler Birliği karşısındaki zaferinin sembollerinden biri olmuştu.

Rus hava yolu şirketi uluslararası uçuşlarını iptal etti

Rus şirketleri Çin bankasında hesap açmaya çalışıyor

Rusya’da faaliyetlerini durduran dev şirketler

Ukrayna krizi derinleşirken küresel yatırımcılar ne diyor?

Norveçli enerji şirketi Rusya’daki girişimlerini durduruyor

Savaşın ortasında kalan şirket: BP

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.