‘Rusya ve Belarus tüm suçlardan sorumlu olacak’

Fransa başkanlığındaki gayriresmi zirvenin ardından basınla paylaşılan bildiride Rusya ve Belarus’un savaşın tüm sorumluluğunu taşıdığı ve tüm suçlardan da sorumlu tutulacağı bildirildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının soruşturma açma kararının memnuniyetle karşılandığının ifade edildiği bildiride, “Ukrayna’nın nükleer tesislerinin emniyet ve güvenliğinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın yardımıyla derhal sağlanması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bildiride Rusya’nın askeri harekatına son vermesi ve tüm güçlerini ve askeri teçhizatını derhal ve koşulsuz olarak Ukrayna’nın tamamından çekmesi ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına tam saygı duyması istenildi.

‘Rusya ve Beyaz Rusya üzerindeki baskıyı artıracağız’

AB ve üye devletlerin Ukrayna’ya koordineli siyasi, mali, maddi ve insani destek sağlamaya devam edeceğinin, Rus saldırısı sona erdikten sonra demokratik bir Ukrayna’nın yeniden inşası için destek sağlamaya kararlı olduğunun vurgulandığı bildiride, “Rusya ve Beyaz Rusya üzerindeki baskımızı daha da artırmaya kararlıyız. Önemli yaptırımları kabul ettik ve yeni yaptırımlarla hızla hareket etmeye hazırız.” denildi.

Bildiride Rusya Ukrayna’daki mağdurlara ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilere güvenli ve engelsiz insani erişim sağlamaya ve ayrılmak isteyen sivillerin güvenli geçişine izin vermeye davet edildi.

Moldova ve Gürcistan’ın da üyelik başvurusu

AB Konseyinin hızlı hareket ederek Komisyonu Ukrayna’nın 28 Şubat’ta yaptığı üyelik başvurusuna ilişkin görüşünü sunmaya çağırdığının anımsatıldığı bildiride “Bunu beklerken, gecikmeksizin, Ukrayna’nın Avrupa yolunu izlemesini desteklemek için bağlarımızı daha da güçlendirecek ve ortaklığımızı derinleştireceğiz. Ukrayna, Avrupa ailemize aittir” ifadeleri yer aldı.

Bildiride Konseyin Komisyonun Moldova ve Gürcistan’ın da üyelik başvurusuyla ilgili fikir belirtmesini istediği kaydedildi. 

Ukrayna’nın hızlı üyeliğine AB’den kırmızı ışık

ABD’li senatörlerden Biden’a Ukrayna mektubu!

Moody’s Belarus’un kredi notunu düşürdü

Ukrayna, Rusya ile savaş nedeniyle 100 milyar dolar kaybı olduğunu açıkladı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.