Restoranlar vizyon değiştirmezse yarısı kapanır

Yeme-içme bölümünde bir dönüşümün olmaması halinde faturasının ağır olacağı belirtiliyor.

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz bilhassa orta sınıfı vururken, eriyen alım gücü dışarıda yeme içme alışkanlıklarından alışverişlere tüm alışkanlıkları değiştirmeye başladı. Son devirlerde ünlü tatil bölgelerinden gelen adisyonlarla gündeme gelen kesimin bir değişimin eşiğinde olduğunu kaydeden Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Lideri Ramazan Bingöl, “Artan fahiş fiyatlardan TÜRES olarak biz de rahatsızız. Bölümümüzün ne yazık ki bir kontrol sistemi yok. Başıboş bir bölüm, hasebiyle bu artırımları ve haksız rekabet ortamını görüyoruz. Mevzuyu ilerleyen haftalarda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşeceğiz. Restoran kesiminde vizyon ve misyonun değişmesi gerek. Yoksa dalın yüzde 50’si kepenk kapatacak. Restoranlar ne yazık ki ya çok kıymetli olacak ya da kapanacak. Artık daha âlâ kalitede, daha âlâ servisle ancak biraz değerli hizmet veren restoranlar ayakta kalacak” dedi.

MÜŞTERİ ARTIRACAK

Bazı orta ölçekli restoranlarda en üst düzeyden fiyatlandırma yapıldığını aktaran Bingöl, “Bir fiyat standardı getirilemez. Materyal, kira, çalışan, marka hepsi değişkenlik arz ediyor. Orta ölçekli işletmeler için müşteri artıracak önlemleri konuşacağız” diye konuştu.

Ramazan Bingöl

Vatandaş bölüme yatırıma gelmiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Lideri Bendevi Palandöken, maliyetlerin arttığına ve orta ölçekli işletmelerin bilhassa güçte takviyeye gereksinim duyduğuna işaret etti. Palandöken, “Küçük esnafla ilgili çalışma yapıyoruz. Kiralar çok yüksek. Devlet konut kiralarını yüzde 25’le regüle ediyor. Bunun orta ve küçük ölçekli işletmelere de uygulanması lazım. Girdi maliyetleri çok yüksek olduğu için vatandaş eskisi üzere yeme-içme bölümüne girmiyor. Büyük restoranlarda da bu badire var lakin küçükler önemli kasvete giriyorlar” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.