Polonya’dan Ukraynalı sığınmacılara aylık 4 bin 71 TL nakdi destek

Rusya’nın saldırıları nedeniyle ülkeden kaçarak Polonya’ya sığınan Ukraynalıların sayısı 1 milyonu geçerken, Polonya Parlamentosu Ukraynalı sığınmacılar için çıkardığı özel bir kanunla sığınmacılara aylık bin 200 zloti (4 bin 71 TL) nakit yardım kararı aldı.

Ukraynalılara Polonya’da 18 ay boyunca kalma izni verilmesini içeren kanun tasarısı için parlamentoda yapılan oylamada 439 vekil “evet” derken 12 vekil red, 3 vekil ise çekimser oy kullandı. Parlamentodan geçen kanun kapsamında savaştan hemen önce Ukrayna’dan gelen ailelerin dünyaya gelen çocuklarına ülkede kalma izni, savaş nedeniyle gelenlere çalışma izni verilecek ve sığınmacılar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Kanun, Ukraynalı öğrencilerin eğitimlerine Polonya’da devam edebilmelerine de olanak sağlıyor.

Polonya parlamentosu ayrıca çıkarılan kanunla birlikte, Ukraynalı sığınmacıların konaklama, yiyecek ve içecek ihtiyaçları için 2 ay boyunca günlük 40 zloti, aylık bin 200 zloti (4 bin 71 TL) nakit yardımı verileceğini açıkladı. Bu kararın yanı sıra hükümet, ülkeye gelen Ukraynalı sığınmacılara kişi başı 300 zloti (bin 18 TL) ödeme yapılacağını duyurdu.(Sözcü)

ABD’den Ukrayna’ya Polonya uçağı yaklaşımında geri adım

 

106 bin kişi Ukrayna’dan Polonya’ya geçti

 

Almanya’da 100 binden fazla Ukraynalı sığınmacı beklentisi

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.