Pervin Buldan: Diyarbakır halkının iradesine vurulacak darbeyi kabul etmiyoruz

DBP Eş Genel Lideri, Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması istikametinde verilen karar yarın Genel Şurada okunarak görüşülecek. Görüşülmesi sonrasında oylama yapılacak. HDP Eşgenel Lideri Pervin Buldan, İstanbul Vilayet Teşkilatında yarınki Meclis görüşmelerinde Saliha Aydeniz’in vekilliğin düşürülmesine ait verilecek karar öncesi açıklama yaptı. Buldan, “Halkların ve Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi buradan bir defa daha söz etmek istiyoruz” dedi.

‘HER VAKİT TIPKI KARARI ALDILAR’

“Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığın kaldırılmasına dair karma komite yarın toplanacak. Burada çıkacak olan soncu varsayım ediyoruz” diyen Buldan şunları söyledi:

“Çünkü bugüne kadar HDP ve HDP milletvekillerine dair hazırlanan ya da ortaya atılan bütün tezlere yönelik kurullar her vakit birebir kararı aldılar. Yarın çıkacak olan kararın bir defa daha Türkiye’nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına aksi bir kararın çıkacağını bekliyoruz. Çabucak çabucak her gün Türkiye’nin bir çok yerinde neredeyse 3 bayan katledilirken Meclis toplanma kararı almaz. Halk işsizlikten, sefaletten kırılırken Meclis toplanma kararı almaz. Ormanlar yanarken Meclisimizin ruhu duymaz ve bir toplantı kararı almaz.”

‘DEMOKTATİK SİYASETE DARBE NİTELİNDE OLACAK’

DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının Meclis’e yönelik bir darbe olacağını belirten Budan, “Zaho bombalanırken, oradaki yaşayan siviller tıpkı Roboski katliamında olduğu üzere katledilirken Meclis toplanma kararı almaz. Lakin kelam konusu HDP ve HDP’li vekiller olunca bir talimat doğrultusunda Meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir ortaya gelir ve ismi geçen HDP’li ve Kürt siyasetçi hakkında hukuksuz kararlar alınmaya devam eder. Yarınki toplantıda çıkacak karar demokratik siyasete bir darbe niteliğinde olacaktır. Meclis’in iradesine, halkların ve Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi buradan bir kere daha tabir etmek istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.