Öğretmeni ortaya çıkardı: Dedesi 6 yıl boyunca istismar etmiş

İzmir’in Buca ilçesinde lise öğrencisi B.Ç. (18), rehber öğretmenine yaşadığı cinsel istismarı anlattı. Dedesinin 9 yaşında kendisini istismar ettiğini ve bu sürecin 6 yıl sürdüğünü belirten B.Ç., öğretmeninin yönlendirmesi ile M.E.Ç.’den (88) şikayetçi oldu.

Olay, 2013 yılında meydana geldi. Argümana nazaran M.E.Ç, o devirde 9 yaşında olan öz torunu B.Ç.’ye 6 yıl boyunca cinsel istismarda bulundu. B.Ç., 2021 yılında lisedeki rehberlik öğretmenine geçmişte yaşadıklarını anlattı. Rehber öğretmen de B.Ç.’nin annesini çağırıp, şikayetçi olmalarını istedi.

Çocuk İzlem Merkezi’nde söz veren B.Ç., “Annem ile babam daima vardiyalı çalıştıkları için babaannemin meskeninde kalıyordum. Geceleri dedemle yattığımızda istismar ederdi. Beni istismar ettikten sonra para verirdi. Farklı istismarların, farklı paraları vardı. Babaannemle salonda yattığımızda sabahları daima benim başımda olurdu, beni izlerdi” dedi. Sözü alınan M.E.Ç. ise kendisine iftira atıldığını savundu. Soruşturmanın ardından iddianame hazırlandı.

EN AZ 10 YIL HAPİS TALEBİ

İddianamede savcı, anne ve babası vardiyalı çalıştığı günlerde B.Ç.’nin dedesi ve babaannesinde kaldığını, şüphelinin torununa çok kez istismarda bulunduğunu ve mağdura bunun karşılığında para verdiğini belirtti. Düzenlenen isimli görüşme kıymetlendirme raporunda, mağdurun yaşadığı cinsel istismar hikayesini yer, vakit ve oluş formu bakımından net ve samimi halde söz ettiği, yaşadıklarına ait kâfi ve dengeli bilgiler verdiği, sözünün sağlam olduğu kanaatine varıldığı da iddianamede belirtildi.

B.Ç.’nin, psikiyatri muayene raporuna nazaran travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB) tanısı aldığı da iddianamede yer aldı. Savcı, ’12 yaşından küçük mağdurların cinsel istismarı’ kabahatinden dedenin en az 10 yıl mahpusla cezalandırılmasını istedi.

‘ÜST HUDUTTAN CEZALANDIRILMASI İÇİN ÇABALAYACAĞIZ’

B.Ç.’nin avukatları İslam Gezer ve Elif Büşra Berber, davaya ait açıklamalarda bulundu. Gezer, “Müvekkilimiz olan mağdur çocuğun söylediklerinin doğruluğu, soruşturma etabında alınan raporlarla desteklenmiştir. Mağdur çocuk, bu durumu yıllarca annesinden gizlemeye çalışsa da sonunda yüreğini toplayarak, okuldaki öğretmenine anlatmış ve olay bu biçimde ortaya çıkmıştır.

Sanık ve ailesi, her ne kadar mağdurun annesinin dolduruşuna gelerek, bunu yaptığını ve olanların iftira olduğunu söylese de takdir edersiniz ki; hiçbir çocuk bu türlü bir olayı kurgulamaz yahut birilerinin kelamlarıyla hareket edemez. Çocuğumuzun ve annesinin yaşadığı mağduriyeti bir nebze de olsa dindirebilmek için haklı hukuk gayretimize devam edeceğiz. Sanığın tutuklu yargılanmasını ve üst huduttan cezalandırılması için çabalayacağız” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.