Nükleer korku ve artan endişe

Nükleer korku ve artan endişe

İsmail DAYE/Ukrayna-Zaporijya

Ukrayna’da büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ülke genelinde kaçışlar devam ediyor. Endişe, korku, panik iç içe. Çocuklar, kadınlar yollarda perişan. Donbass sınırındaki Zaporijya’da gece tam bir karartma hakim, hiç kimse evinin lambasını bile açmıyor. Dün öğlen fırtına sonrası ortaya çıkan sakinlik gece geç saatlerde yerini korku ve endişeye bıraktı. Patlama sesleri eksik olmuyor.

Yaşadığım yerden otuz beş kırk km uzağında Dinyeper nehrinin karşısında nükleer santral var. Haliyle endişelenmemek elde değil. Normalde santral her zaman insanların aklının bir tarafında sürekli tuttukları bir yer. Sovyetler döneminde yapılan bir santral. İnsanlar bazı sağlık sorunlarının, baş ağrılarının nedenini bu santralden yayılan partiküllere bağlıyor.

Patlama sesinin sadece biz tarafından duyulmadığını komşunun da duyduğunu öğrendim. Ayrıca yerleşim yerimizin karşısında olduğu için sözünü ettiğim bölgenin tam karşısında nehir kıyısında oturan bir arkadaşım ile konuştum. Aynen onun ifadeleri aktarıyorum; “Önce küçük ateş kıvılcımları ve bazı yüksek olmayan patlamalar duydum. Sonrasında çok büyük bir patlama oldu. Evin pencereleri şiddetli şekilde titredi. Sonrasında da aynı küçük ateş kıvılcımları bir süre daha devam etti ve bitti.” Dün ve önceki gün şehre giren Rus birliklerinin nükleer santrale yöneldiklerini duymuştum.

HAVALİMANI VURULDU

Yine geceki tedirginliği artıran bir haber de Zaporijya hava alanının vurulduğu şeklindeydi. Sabah haber kanallarından da öğrendik. Hava alanındaki güvenliği sağlayan personelin kaldığı binanın kazan dairesine bir saldırı olmuş. Sanıyorum roket.

Yerleşim yerindeki yerel birkaç insan ile konuştum. Savaşın gidişatı ve ne kadar süreceği ile ilgili sorular sordum. Bilmediklerini ama uzun sürebileceğini söylediler. İyi eğitim almış bir Ukraynalı kadın bir ay gibi bir süre falan söyledi. O da karamsar ve endişeli. Özellikle de yakınımızdaki nükleer santral için.
Cep telefonlarına hala terminallerden para yüklemek mümkün değil. Ne kadar sürede bu sorun çözülür diye sorduğum dükkan sahibi kısa sürede bu sorunun çözülmeyeceğini, sistemin alt yapısının çökertildiğini söyledi.

Devlet bankasından insanlar yoğun biçimde para çekmeye çalışıyor. Limitli çekebilecekleri para kuyruğunda bulunan bir Ukraynalı buçuk saattir beklediğini ve önünde en az otuz kişinin olduğunu ve arkasında da elli kişi kadar insanın beklediğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.