Miçotakis: Türkiye, Lozan’ın yüzyıllar boyunca geçerli olacağını anlamalı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Lozan Antlaşması’nın ‘revize edilemeyeceğini’ ve antlaşmanın ‘yüzyıllar boyunca geçerli olacağını’ anlaması gerektiğini savundu. Başşehir Atina’daki Benaki Müzesi’nde düzenlenen aktifliğe katılan Miçotakis, Türkiye ile Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan tansiyona ait değerlendirmelerde bulundu.

Sputnik’in aktardığına nazaran Miçotakis, Anadolu ve Karadeniz’den gelen ‘Rumların o devirde Yunanistan’ın yükselişine katkı sağladıklarını ve her büyük gerilemenin akabinde daha büyük bir ulusal muvaffakiyetin gelebileceğini’ belirtti. Yunanistan Başbakanı, “Megali İdea (Büyük Fikir) coğrafik kazanımlarla değil, geleceğimizin güçlü ve kendi kendine yeten vatanını inşa etmekle ilgili” tabirlerini kullandı.

‘ULUSLARARASI İSTİKRAR BUNU GEREKTİRİR’

Yunanistan’ın ve Eleftherios Venizelos’un milyonlarca göçmenin iskanını muvaffakiyetle gerçekleştirdiğini söyleyen Miçotakis, Lozan Antlaşması’na ait tartışmalara değindi. Miçotakis, “O vakitten bu yana Lozan Antlaşması, komşularımızla bir ortada yaşamamızı sağladı. Yeniden de egemenlik haklarımızı sorgulayarak bu antlaşmanın altını oyuyorlar. Ayrıyeten Ege’nin başka yakası, bu antlaşmanın daha asırlarca yerinde kalacağını anlamalıdır. Tarih ve coğrafya, meşruiyet ve milletlerarası istikrar bunu gerektirir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.