MHP, milletvekili adayı belirleme çalışmalarını hızlandırdı

AA

MHP’de milletvekilliği seçimleri için aday belirleme süreci devam ediyor.

Partiye kabul edilen 1894 başvurunun 1350’si incelendi. Kabul işlemi hukuk, parti ilkeleri ve liyakat çerçevesinde yapıldı.

MHP’de çalışmalar hız kazandı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın başkanlığında kurulan, Genel Başkan Yardımcıları Yaşar Yıldırım ile Mustafa Kalaycı ve Genel Sekreter İsmet Büyükataman​’dan oluşan Milletvekili Adayı Değerlendirme ve Tespit Komisyonu, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için çalışmalara hız verdi.

Çalışma kapsamında müracaat edenlerden istenen belgeleri sunan ve gerekli şartları haiz olan 1894 başvuruyu, öncelikle hukuki yönden değerlendirerek, mevzuata uygun olup olmadığını belirleyen komisyon, ardından partinin ilkeleri açısından ele alıyor.

Adli sicil kayıtları ve sosyal medya hesapları inceleniyor

Başvuruları liyakat ve eğitim kapsamında da değerlendiren komisyon, aday adaylarının adli sicil kayıtlarını ve sosyal medya hesaplarını da inceliyor.

Bu çerçevede bir başvuruyu “eşe yönelik şiddet” gerekçesiyle eleyerek dosyayı iade eden komisyon, ayrıca başvurular sırasında FETÖ ve PKK iltisaklı unsurlar tarafından yönlendirildiği tespit edilen çok sayıda aday adaylığı girişimi dolayısıyla bu alanda tekrar inceleme yapıyor.

Başvuruların 1350’si incelendi

Kabul edilen 1894 aday adaylığı başvurusunun 1350’sini inceleyen komisyon, hafta sonu çalışmasını tamamlayacak ve listeyi 3 Nisan Pazartesi günü Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye sunacak.

Bahçeli son şeklini verecek

Son şeklini Bahçeli’nin vereceği liste, 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek.

MHP’de milletvekili aday adaylığı başvuruları, 14-21 Mart tarihleri arasında yapılmıştı.

Gözden Kaçmasın Devlet Bahçeli: MHP seçime kendi logo ve listesiyle girecek Haberin Detayları
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: MHP’nin aday adayı listesine sızma girişimi var Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir