Mecburî misyonda aileye 12 aylık destek! Sayı aşikâr oldu

Devlet mecburî askerlik hizmetini yürüten, er ve erbaş olarak askerlik yapanların gelir durumu güzel olmayan aile fertlerine nakit yardımı yapıyor. Ailenin geçimini sağlayan kişi askerdeyse aileye devlet bakıyor. Hudut vilayetleri başta olmak üzere riskli bölgelerde askerlik yapanların ailelerine gelirleri minimum fiyatın üçte birinin altındaysa verilen yardım 1.100 liraya çıktı. Devlet her iki ayda bir yardım alan ailelerinin PTT’de otomatik açılan hesaplarına 550 lira yatırıyor. Muhtaç asker ailesi yardımında çocuklara da 150 lira ödeniyor.

12 AY BOYUNCA ÖDENİYOR

Asker aileleri para yardımına, askerin gelir testi ile muhtaç olduğu belirlenen eş, çocuk, anne, babası müracaatta bulunabilir. Ailede kişi başına düşen gelir meblağının minimum fiyatın üçte birini geçmemesi gerekiyor. Ödemeler en geç ayın 28’inde yatıyor. Lisans mezunu olan, uzun devir askerlik yapan askerlerim ailelerine 12 ay, 6 ay boyunca kısa periyot askerlik yapanların ailelerine de 3 ay boyunca yardım ödemesi yapılır. 12 ay askerlik yapan kişinin ailesi başvuruyu askerliğin üçüncü ayından itibaren yaptıysa 9 ay için yardım ödemesi yapılır. Asker ailesine para yardımı aylık asgarî 275 lira olmak üzere iki ayda bir 550 lira yatırılıyor. Askerin bulunduğu ilin zorluk derecesine ve ailenin muhtaçlık oranına bağlı olarak maaşlar artış gösteriyor. Asker aile yardımında çocuklara 150 lira veriliyor.

BOŞANAN EŞ ALAMAZ

Başvuruyu yapan kişi bir yerde çalışmaya başlarsa, sigortalı olursa, boşanma ile eşlik vasfı düşerse, askerlik yardımı kesilir. Ailenin muhtaçlık durumunu tanımlaması için gelir testine ilişkin müracaat da online olarak yapılamaz. Anne ve babanın sigortası olmayıp bir mal varlığından gelen çıkar varsa para ödemesi kesintiye uğrar. Öteki yandan anne yahut baba huzur konutunda bakılıyor ise yardım ödemesi alınamaz.

KAYNAK: SABAH/HAZAL ATEŞ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.