Makina Mühendisleri Odası’ndan ‘vaka’ uyarısı: ‘Temiz hava uygulamasına geri dönülmeli’

Covid-19 olaylarının artışına ait Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Lideri Prof. Dr. İbrahim Atmaca, bilhassa toplu olarak kullanılan kapalı ortamlarda pandemi periyodunda alınan birtakım önlemlerin tekrar gündeme gelmesinin gerektiğini, pandemi periyodu uygulanan yüzde 100 taze hava ile iklimlendirme uygulamasına geri dönülmesinin yararlı olacağını tabir etti.

“HAVALANDIRMA ÖLÇÜSÜ, GÜÇ VERİMLİLİĞİ GÖZETİLMEKSİZİN ARTTIRILMALIDIR”

Eski tesirinde olmasa da Covid-19 olay sayılarının son vakitlerde giderek artması üzerine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Atmaca, yaz aylarında yüksek sıcaklıklar nedeniyle yurttaşların sıklıkla kapalı ortamları tercih ettiğine vurgu yaparak, “Alışveriş merkezi, otel, ofis ya da hastanelerin ortak kullanım alanları üzere her türlü toplu halde kullanılan kapalı ortamlar, Covid-19 nedeniyle risk taşımaktadır. Pandemi devrinde elde ettiğimiz kimi kazanımları devam ettirmemiz değerlidir ve bunların başında da kapalı ortamların havalandırılması gelmektedir.

İç ortamda virüs yayılımının denetimi için iklimlendirme sistemlerinde uygulanabilecek en kıymetli önlem havalandırmadır. Elektrik ünite fiyat tarifelerinin yüksek olması nedeniyle havalandırma uygulamasından muhakkak vazgeçilmemelidir. Havalandırma ile ortama pak hava verilip, içerideki kirli havayı dışarı atarak ortamdaki virüs yükü azaltılabilir yahut seyreltilebilir. Olayların artış gösterdiği bu üzere periyotlarda havalandırma ölçüsü, güç verimliliği gözetilmeksizin arttırılmalıdır” dedi.

Toplu kullanım alanlarında ekseriyetle karışım havalı klima santralleri kullanıldığını tabir eden Lider Atmaca, “Bu karışım havalı klima santrallerinde soğutulan havanın bir kısmı mahal dönüşü dışarı atılırken, atılan ölçüde hava, kalan havaya karıştırılarak tekrar soğutulmakta ve mahale geri gönderilmektedir. Yani mahalden dönen havanın yüzde 50 ile 70’i ortasındaki bir ölçüsü tekrar soğutulmak kaydıyla insanların soluduğu ortama döndürülmektedir.

“EVE KONUK ALINMADIĞINDA…”

Evsel klimalar ile ilgili de bilgiler veren Atmaca, “Bizler toplu kullanılan kapalı ortamlar ile ilgili ihtarlar yaptığımızda vatandaşlar bazen evsel klimalar ile ilgili de gereksiz çekinceler yaşayabiliyorlar. Açıkça belirtmek gerekirse konutun yalnızca hane halkı tarafınca kullanıldığı ve konuta konuk alınmadığı kabul edildiğinde evsel klimaların kullanımı hiçbir risk taşımamaktadır. Lakin yalnızca Covid-19 özelinde olmamakla birlikte her vakit evsel klimaların bakımına ihtimam gösterilmelidir.

Bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen klimalar, kullanıcılar için sıhhat riskleri oluşturduğu üzere gücün verimsiz kullanımına da sebebiyet verecektir. Başka yandan yalnızca pandemi devri değil her vakit meskenlerimizi belli dönemlerle pencereler açılmak suretiyle havalandırmak sıhhatimiz açısından son derece faydalıdır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.