Maç skoruna bakıp yorum yapan futbol yorumcuları gibi… Sandık öncesi başka sonrası başka konuşan gazeteciler

Seçimlerinin sona ermesiyle birlikte resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimi önde götürüyor. Cumhur İttifak’ı ise mecliste üstünlüğü garantiledi. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen muhalif bazı gazeteciler ise seçim sonuçlarına karşı muhalefeti eleştirdi.

Can Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda muhalefete yüklendi.

Can Dündar, twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“20 yıl ve bunca seçimden sonra hala Erdoğan’ı tanıyamamış, yapabileceklerini öngörememiş olmanın ve şu yaşananlara şaşırmanın affedilir yanı var mı?”

EMİN ÇAPA’NIN İSYANI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ikinci turda kazanacağını söyleyen Halk TV yorumcusu Emin Çapa, gelen eleştirilere canlı yayında “İnönü Savaşları kazanıldığında düşman orada durdurulabildi mi? Hayır. Ankara’ya geldi, kolay mı zannediyorsunuz, teslim olmak yok” yanıtını verdi.

Seçim Özel programında İsmail Küçükkaya, Emin Çapa ve Mehmet Tezkan çıkan sonuçları yorumladı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş‘ın paylaştığı veriler üzerinden Kılıçdaroğlu’nun üstün olduğuna dair Halk TV’de yapılan yorumlar tepki çekti. Emin Çapa’nın söylediği “Erdoğan kaybetti mi? Evet kaybetti! Biz size gerçekleri söylüyoruz” sözlerine tepki geldi.

Yapılan değerlendirmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı oy oranının büyük başarı olduğu vurgulanarak, ikinci turda Erdoğan’ın kazanacağını belirtildi. Bu yorumlar sonrası Halk TV, sosyal medyada eleştirildi.

Emin Çapa gelen yorumlara şöyle yanıt verdi:

“Bugüne kadar Halk TV sizi bir konuda yanılttı mı? Bugüne kadar Halk TV size bir yalan söyledi mi?!”

Çapa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnönü Savaşları kazanıldığında düşman orada durdurabildi mi? Hayır. Nereye geldi? Ankara’ya. Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır! Kolay mı zannediyorsunuz 21 yıl boyunca bu ülkeyi yöneten, medyanın yüzde 90 küsurünü elinde tutan ve sadece Halk TV gibi bir kanalın direnciyle karşı koyduğunuz bir şeyi o kadar kolay mı zannediyorsunuz.

“ERDOĞAN KAYBETTİ EVET! HALK TV TESLİM OLMAYACAK”

Böyle bir şey yok! Teslim olmak yok. Recep Tayyip Erdoğan kaybetti mi? Evet kaybetti! Ve bunu nerde duyduğunuz, burada duydunuz! Bu yaptığınız.. Gerçeği duymak istemiyorsanız yalancılara gidiniz. Biz size gerçeği söylüyoruz.

Hattı müdafaa yoktur, teslim olmak yoktur! Buradaki bu arkadaşlarım teslim olacak sanıyorsanız siz yanılıyorsunuz! Halk TV teslim olmayacak!”

Emin Çapa seçimlerden önce, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek bir oy oranıyla seçimleri kazanacağını iddia etmişti.

“İKİNCİ TURA KALMAK BİLE BAŞARI”

Gazeteci Bülent Mumay ise seçimlerde Erdoğan’ın oy kaybetmesini ve seçimlerin ikinci tura kalma ihtimalini başarı olarak değerlendirdi. Mumay’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“2018’e göre Erdoğan % 4, partisi % 7 oy kaybetmiş. Muhalefet ilk kez birlikte hareket etmeyi başararak seçimleri ikinci tura götürmüş. Bu bile başarı. Bugüne kadar olmayanları başaranların, ikinci turda kazanması neden imkansız? Mart 2019’da İmamoğlu’nun kazanacağını kim düşünüyordu?”

“SEÇİMİN KAYBEDENLERİ: MUHALİF ANKET ŞİRKETLERİ”

Nevşin Mengü’nün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla muhalefete yakın anket şirketlerini ‘seçimin kaybedenleri’ arasında göstermesi dikkat çekti.

Mengü’nün paylaşımı şöyle:

“Seçimin kaybedenleri: muhalefete yakın! anket şirketleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir