Lapseki şeftalisine coğrafik işaret tescili

Çanakkale’nin ‘Lapseki şeftalisi’, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafik işaretli eseri olarak tescillendi.

Lapseki şeftalisi, Patent ve Marka Kurumu tarafından Çanakkale’nin 10’uncu coğrafik işaretli eseri olarak tescil edildi. AKP Küme Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, şunları söyledi:

* “Coğrafi işaret, tüketiciler için eserin kaynağını ve kalitesini garanti altına alırken, üreticilerimiz için ise pazarlama ve markalaşma manasında büyük bir ehemmiyet taşıyor.

* Çanakkale’miz tarım alanındaki eserleri ile geniş yelpazeye sahip, ülkemizin nadide kentlerinden biri. Ürettiğimiz eserlerin markalaşması demek, Çanakkaleli üreticilerimizin, çiftçilerimizin ürettiği eserlerin kalitesinin garanti altına alınması demek. Lapseki Şeftalisi, coğrafik işaret tescili alarak, bundan sonra kendi ismiyle bir marka olarak raflarda yerini alacak.

* Çanakkale’miz markalarıyla büyümeye devam edecek. Coğrafik işaret tescilli eser manasında kentimiz kıymetli bir evre kaydetti. Tüm ilçelerimizdeki ilgilileri ve kurumlarımızı coğrafik işaret tescilli eserlerimizi arttırmaya davet ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Lapseki’mize, Çanakkale’mize, ülkemize ve tüm üreticilerimize iyi olmasını diliyoruz.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası İdare Konseyi Lideri Selçuk Semizoğlu ise kentin tarıma dayalı iktisadına katma kıymet yaratacak bir eserin daha coğrafik işaret almasından ötürü keyifli olduklarını söyledi.

Kentte ‘Çanakkale el halısı’, ‘Ezine peyniri’, ‘Bayramiç beyazı’, ‘Bayramiç elması’, ‘Bozcaada çavuş üzümü’, ‘Geyikli zeytinyağı’, ‘Yenice kırmızı biberi’, ‘Bayramiç Tahin Helvası’, ‘Bayramiç zeytinyağı’ Lapseki şeftalisi olmak üzere 10 coğrafik işaretli eser bulunuyor.

Ayrıyeten, ‘Çanakkale domatesi’, ‘Lapseki nektarini’ ve ‘Gökçeada madran kuzusu’ için de coğrafi işaret tescil süreçlerine başlandı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.