Lagarde: Büyüme ilk çeyrekte zayıf olmaya devam edecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, faiz kararının açıklanmasının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İşgal Avrupa için bir dönüm noktası

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa için bir dönüm noktası. ECB Yönetim Kurulu Ukrayna’nın yanındadır, AB ve Avrupa hükümetleri tarafından alınan yaptırımları uygulayacak ve pürüzsüz likidite koşulları sağlayacaktır. Yönetim Kurulu, ECB’nin fiyat istikrarı hedefi ve finansal istikrarın korunması için ne gerekiyorsa yapacaktır.”

Rusya-Ukrayna savaşının yüksek enerji ve emtia fiyatları, uluslararası ticarette aksama ve güvenin azalması yoluyla ekonomik faaliyetler ve enflasyon üzerinde çok ciddi etkileri olacaktır.

Bu etkilerin ölçeği ihtilafın nasıl gelişeceğine, yaptırımların etkilerine ve olası ilave yaptırımlara göre değişecektir.

Yönetim Kurulu bugünkü toplantıda bazı farklı senaryolar üzerinde çalıştı.

Kısa vadede GSYH büyüme öngörüsü savaş nedeniyle aşağı yönlü revize ettik. 2022 için yüzde 3,7, 2023 için yüzde 2,8, 2024 için yüzde 1,6 büyüme öngörüyoruz.

Enflasyon beklentilerini ise yukarı yönlü revize ettik. Fiyat artışları daha geniş tabanlı.

2022 için yıllık enflasyonun yüzde 5,1 olmasını (önceki yüzde 3,2) 2023’te yüzde 2,1 olmasını, 2024’te yüzde 1,9’a düşmesini öngörüyoruz.

Çekirdek enflasyon için öngörülerimiz de yukarı yönlü revize edildi. 2022 için ortalama yüzde 2,6 olmasını, 2023’te yüzde 1,8 olmasını, 2024’te yüzde 1,9 olmasını öngörüyoruz.

ECB kritik faiz kararını açıkladı

 

ABD enflasyonunda yeni zirve

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.