Krizinin merkezindeki First Republic Bank’i kurtarmak için son tekliflerin bugün yapılması bekleniyor

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC), bankacılık krizinin merkezindeki First Republic Bank’in iflasını önlemek için büyük bankaların son tekliflerini bugün yapmasını talep ettiği haberleştirildi.

Bloomberg’deki habere göre FDIC, JP Morgan Chase, PNC, US Bancorp ve Bank of America’dan First Republic Bank için yapacakları son teklifleri istedi. Reuters’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Citizens Financial Group da teklif verme sürecine dahil oldu. 

First Republic hisseleri bu hafta yüzde 74,75, 2023’te ise yüzde 97,15 düşerek 3,8’e kadar gerilemişti. Cuma günü FDIC, Fed ve ABD Adalet Bakanlığı’nın finansal şirketler arasındaki görüşmeleri organize etmeye başladığı haberi yayımlanmıştı.

Ne olmuştu?

Geçen ay ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflası sonrası First Republic Bank da finansal zorluk yaşamıştı.

Mart ortasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun aralarında bulunduğu 11 büyük banka, First Republic Bank’a destek olmak ve bankacılık sektöründeki güveni sağlayarak bankalardan kaçışların yayılmasını önlemek amacıyla toplam 30 milyar dolar mevduat aktaracağını duyurmuştu.

First Republic’in yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosu, bankanın mevduatlarının, ABD’li büyük bankalardan gelen 30 milyar dolara rağmen mart sonu itibarıyla geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 40,8 azaldığını ortaya koymuştu.

Bankadan yapılan açıklamada, mevduat faaliyetinin 27 Mart haftasından itibaren istikrar kazandığı ve 21 Nisan’a kadar sabit kaldığı aktarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir