Köyceğiz’de birinci defe bozayı görüldü

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğünün Muğla ili Köyceğiz ilçesi Yaban Hayatı Geliştirme Alanında foto kapan ve görüntü kapanlarla izleme çalışmaları kapsamında bozayı (Ursus arctos) görüntülendi. Manzara, Köyceğiz bölgesinde bozayıya ilişkin birinci görüntü olarak kayda geçti. Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 4. Bölge tarafından yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi.

“Muğla Köyceğiz yaban hayatı geliştirme alanı Türkiye dağılımının en güney ve sıcak dağılımlarından birini oluşturması ve düşük rakımlı kızılçam ormanlarında yayılış göstermesi açısından çok kıymetli bir pozisyondadır. Muğla’nın Marmaris ilçesi Bördübet YHGS ile birlikte bozayının yaşadığı iki alandan biridir. Bölge yıl uzunluğu su kaynağı bulundurması, çok sayıda yabani yemiş ve meyveler, küçük ve büyük birçok memeliler varlığıyla Bozayı ömrü için uygun bir habitat oluşturmaktadır.” denildi.

SOYU TÜKENME TEHLİKESİ BÜYÜK OLAN CİNSLER LİSTESİNDE

Bozayıların Kara Avcılığı Kanunu, CITES Mukavelesi, IUCN tarafından korunan çeşitler ortasında yer aldığı belirtilen açıklamada, “Bozayı Dünya Doğayı Müdafaa Birliği -IUCN listesinde VU kategorisinde olup, yırtıcı hayatta soyu tükenme tehlikesi büyük olan cinsler listesinde, CITES Kontratında EK-II listesinde yer almaktadır. Bozayı, karakulak, kurt ve yaban keçisi başta olmak üzere güçlü bir faunaya konut sahipliği yapan Köyceğiz ilçesinde cinslerin popülasyon izlenmesi ve buna bağlı olarak da müdafaa faaliyetleri Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ağır olarak sürdürülmektedir.” denildi. (D

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.