Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi- Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Domatesin bol ve lezzetli olduğu şu günler kışlık domates sosu hazırlamak için hayli uygun bir devir. Yazın sonuna gerçek hazırlayacağınız nefis domates sosunu ister kahvaltıda, pizzalarda, makarnalarda kullanabilirsiniz.

KIŞLIK DOMATES SOS KONSERVESİ TARİFİ

Domates sosu kişinimn damak zevkine nazaran yapılabilir. İsterseniz sıvıyağ ile isterseniz de zeytinyağı ile yapabilir ve damak zevkinize nazaran baharat, sarımsak ekleyebilirsiniz.

MALZEMELER:

10 kilogram domates

10 yemek kaşığı sıvı yağ yahut zeytinyağı

Tuz

DOMATES SOSU YAPILIŞI

  Aldığınız domatesleri öncelikle bol suda bir hoş yıkayalım. Bir kenara koyalım.
  Bu ortada su ısıtın. Kaynattığınız suyu, derince bir kaba alın.
  Cam kavanozları suyun içine bırakın. Akabinde kapakları da sıcak sudan geçirin. Onları da bir kenara alalım. Artık konservemizin üretimine geçebilirsiniz.
  Domateslerin kabuklarını soymamanız gerekiyor lakin rahatsız olursanız soyabilirsiniz. Çünkü besinde ölçülen en güçlü antioksidan, kanser, kalp hastalığı ve maküler dejenerasyonun önlenmesinde rol oynadığı düşünülen likopenin domateste bol ölçüde bulunuyor. Bilhassa konserve yaparken domatesin kabuğunun kullanılması bu yüzden çok önemli.
  Daha sonra domatesleri yemeklik doğrayın, isterseniz robottan da çektirebilirsiniz. Lakin domates çok incelmediğinde daha lezzetli bir hal alıyor.
  Doğradığınız domatesleri tencereye alın. Püf noktası, domatesleri kâfi düzeyde kaynatmak. Öteki sebzelere göre domates çok pişince daha sağlıklı bir eser lakin salça kıvamından uzak olmalı.
  Daha sonra kaynayan domatesleri, ocağın küçük kısmına alıp, doldurmaya başlayın.
  Domatesleri sıcak biçimde bir bez yardımıyla kavanozları koyun.
  Sıcak sıcak kavanozlara doldurduğunuz konservelik domateslerin üzerine yarım kaşık kadar zeytinyağı ekleyin. Ağzını hiç hava almayacak halde kapatın. Dikkat edin, şayet kavanoz hava alırsa konserveniz bozulur.
  Kavanozların düzgünce ağzını sıktıktan sonra, aykırı çevirip bir bezin üzerine konserveleri dizin. Konserveleriniz bu biçimde bir gece beklesin.
  Ertesi gün konserveleri denetim edin, kapakları zorlayın, şayet açılmıyorsa olmuş demektir lakin bir zorlamada açılırsa, olmamış demektir, domatesleri kullanın.

DOMATES SOSU KONSERVESİ NASIL SAKLANIR?

Konserveleri serin yerde koruma edin. Şu an havalar sıcak, dolapta durursa daha güzel olur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.