Kirişçi: Buğday sorunumuz yok

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Rusya-Ukrayna savaşıyla gıda güvenliği dünyada önemli bir gündem maddesi haline gelirken, özellikle buğday üreticisi ülkelerin ihracata getirdiği kısıtlamalar buğday krizine yol açtı.

‘İhtiyacımıza yeter’

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kirişçi, “Bizim buğday sorunumuz yok. Şu anda buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı dönemde olmayan krizin, hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması anlamlı mı? Öyle bir problemimiz yok. İki üç gün önce belli yerlerde yağışlardan dolayı rekolteyi etkileyen hususlar oldu. Şu anda bizim rakamlarımızı anormal etkileyecek bir durum olmadı. Mesela Osmaniye’de dolu yağdı, Ankara’da anormal yağış oldu. Tüm il müdürlüklerimiz yağışları takip ediyor. Bizim geçen yıla göre fazlamız var. İkinci ihracat yasağı getirdik. İçeriden alanlar vardı onlara da yasak getirdik. Kendi ihtiyacımızı yeteri kadar karşılayabildiğimiz bir yıl oldu bu sene” diye konuştu.

‘Üretici lehine durum’

Dünyanın bu konuda  tedirginlik içinde olduğunu belirten Kirişçi, şunları kaydetti: “Bizim bu yıl şundan dolayı bir eksiğimiz var. Gübre kullanımıyla ilgili sonbaharda fiyatların yüksekliği nedeniyle bir iştahsızlık var üreticide. Onun verime bir yansıması olabilir diye düşünebiliriz. Onu telafi edecek olan yağıştır. Geçen yıla göre yıllık yağış o manada daha iyi durumda. Bu, eksikliği giderecek gibi. Geçen yıl 2 bin 250 lira olan buğdayla bu yıl 5 bin 700’e giden buğdayı mukayese ettiğinizde oldukça yüksek. Bunları dikkate almak gerekiyor. Piyasayı takip ediyoruz. Üretici aleyhine önemli bir durum yok, lehine bir durum var. Şu aşamada ürünle, ürün fiyatıyla ilgili çiftçinin memnuniyetsizliği yok. Onları mutlu eden bir fiyat piyasada hakim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.