Japonya Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor

Japonya Dışişleri Bakanı Yoşimasa Hayaşi Ukrayna konusu için önümüzdeki hafta sonu Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek. Hayaşi, 2 ülkeden de üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşecek.

Türkiye’deki muhataplarına Tokyo’nun Ukrayna’da ateşkesi sağlamak için müzakerelerde rol almaya hazır olduğunu söylemesi beklenen Hayaşi’nin, BAE’de ise enerji arzında istikrarın nasıl sağlanacağı konusunda kilit isimlerle fikir alışverişinde bulunacağı belirtildi.

Japon basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen Rusya ile de yakın ilişkilerinin olduğu ifade edilirken, geçtiğimiz hafta yapılan üçlü dışişleri bakanları toplantısı hatırlatılarak, Ankara’nın arabuluculuk rolü üstlenebileceğine işaret edildi.

Ne olmuştu?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba geçtiğimiz hafta ateşkesin sağlanması adına Antalya’da üçlü bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda yaşanan gelişmelerin ardından ise uluslararası kamuoyunda arabulucu olarak Türkiye’nin adı öne çıkmıştı. Ukrayna hükümeti de Rusya ile görüşmelere İsrail veya Türkiye’nin arabuluculuk yapabileceğini açıklamıştı.(Sözcü)

Japonya’dan Rusya’ya ‘vergiden muaf bölge’ tepkisi

Japonya’dan Ukrayna’ya kurşun geçirmez yelek ve kasket yardımı

Japonya, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlarını genişletti

Japonya’dan petrol itirafı

Japonya vatandaşlarını uyardı: Rusya’ya gitmeyin

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.