İstanbul’a kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, İstanbul’da bugün aralıklı ve yerel olarak kuvvetli kar sağanakları bekleniyor.

Bugün akşam saatlerinden itibaren Avrupa Yakası ağırlıklı olmak üzere kar yağışlarının etkisini daha da arttıracağı ve yer yer yoğun gök gürültülü kar yağışları görüleceği tahmin ediliyor.

Kar yağışının Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

İstanbul’da karla mücadele İstanbul Valiliği koordinasyonunda sürüyor. Afet Acil Durum Yönetim Merkezi 24 saat teyakkuzda. 43 binden fazla personel ise sahada yolları açık tutmak için mücadele ediyor.

Günler öncesinden alınan önlemler yolların açık kalmasını sağladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bunu nasıl başardıklarını TRT Haber canlı yayınında anlattı.

“Karayolları, büyükşehir ilçe belediyeleri, emniyet, jandarma, sahil güvenlik ve karla buzla mücadelede görev alan kamu kurum ve kuruluşlarında toplam 43 bin 244 arkadaşıma teşekkür ediyorum. 5 bine yakın kamerayla, 8885 araçla, gece gündüz demeden, yorulmadan görevlerini yapıyorlar. Her attığımız adımda bir takım çalışması, bir ekip ruhu var. Kızılayımız gerçekten destan yazıyor, 76 ayrı lokasyonda, 98 araçta, 156 personelleri, 1100’ün üzerinde gönüllüleri 7/24 sıcak çorbalarını, sularını güler yüzleriyle ikram ediyorlar.”

“Mümkünse dışarı çıkmayın, zorundaysanız toplu taşımayı kullanın”

Vali Yerlikaya yoğun kar yağışına karşı İstanbulluları bir kez daha şu sözlerle uyardı:

“Zor bir hava durumu var, yani yolda biz karla mücadele ederken, okulları kapatmışken, kamuda bu şekilde memurları, kamu görevlilerine bir gün izin vermişken mümkün olduğu kadar dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmak zorundaysanız toplu taşımayı, aracınızı kullanmak zorundaysanız eğer kış lastiği varsa öyle çıkın.”

İstanbul’un iki barajı yüzde 100 doldu

 

Bolu’dan İstanbul yönüne kamyon ve tır geçişi durduruldu

 

İstanbul Boğazı’nda korku dolu anlar

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.