İngiltere yanıyor: Kırmızı alarm verildi

İngiltere Meteoroloji Ofisi, pazartesi ve salı günleri hava sıcaklığının birinci kere 40 dereceye ulaşmasının beklendiğini belirterek kırmızı alarm yayınladı.

İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, pazartesi ve salı günü ülkenin kimi bölgelerinde hava sıcaklıklarının rekor düzeye ulaşmasının beklendiği duyuruldu. Tehlikeli hava kuralları nedeniyle “kırmızı alarm” yayınlandı. Alarmın başşehir Londra’dan Manchester ve York’a kadar uzanan bölgeleri kapsadığı söz edildi.

Sıcaklıkların birinci defa 40 dereceye ulaşmasının beklendiği vurgulanırken, öngörülen sıcaklıklar “olağan dışı” olarak nitelendirildi. Çok sıcaklıkların altyapıyı etkileyebileceği ve olumsuz sıhhat şartlarına yol açabileceği konusunda ihtarda bulunuldu. Önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının 25 Temmuz 2019’da Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde İngiltere’nin şimdiye kadarki rekor sıcaklığı olarak kaydedilen 38.7 dereceyi geçmesinin beklendiği belirtildi.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), Meteoroloji Ofisi’nin hava sıcaklıklarıyla ilgili verdiği uyarıyı “ulusal bir acil durum” olarak nitelendirdi. Çok sıcak havanın sıhhat ve toplumsal bakım sistemini etkileyebileceğine, yalnızca risk kümelerinde olan insanların değil, tıpkı vakitte sağlıklı insanların da hastalık ve hayati tehlike riskiyle karşılaşabileceğine dikkat çekildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.