IIF Başekonomisti Brooks: Türkiye ihracatla yükseliyor

Dünya iktisadı jeopolitik risklerin de artırdığı güç koşulardan geçerken Türkiye iktisadı ihracattan güç alarak büyümesini sürdürüyor.

2022’nin birinci yarısında Türkiye’nin ihracatı  yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin yıl sonu ihracat amacı ise 250 milyar dolar.

Bu basamakta Milletlerarası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin son yıllarda ihracatının süratle arttığını, gelişmekte olan öbür ülkelerle kıyaslandığında ihracattaki rekabet gücünün yüksek olduğunu kaydetti.

“Türkiye, ihracat hacminde görülmemiş bir artış yaşadı”

Brooks, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye, Arjantin, Brezilya, Meksika ve Rusya’nın eser ve hizmet ihracat hacimlerine ait bir grafik paylaşarak, “Son 5 yılda Türkiye, ihracat hacminde öteki gelişmekte olan ülkelerde görülmemiş bir artış yaşadı.” ifadesini kullandı.

“Türkiye süratle yükselecek”

AA’nın haberine nazaran, Brooks, “Dolayısıyla, Türkiye’nin global iktisatta başarılı olması için şartlar -en açık halde ihracattaki yüksek rekabet gücü- büyük oranda ortada. Tek gereken makro istikrar ve Türkiye süratle yükselecek.” yorumunu yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.