G7’den Ukrayna’ya dev kaynak

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası liderleri, Almanya’da düzenlenen toplantının akabinde ortak açıklamada bulundu.

G7’nin Ukrayna’ya takviye sağlama konusunda kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, Ukrayna’nın finansman açığının kapatılmasına ve Ukrayna halkına temel hizmetlerin sunulmasının devam edilmesine yardımcı olmak için bu yıl 19,8 milyar dolarlık bütçe dayanağın harekete geçirildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Özellikle Avrupa Kurulu’nun 9 milyar avroya kadar ek makro-finansal yardım önerisi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya daha fazla finansman sağlanması konusunda G7 ve milletlerarası finans kuruluşları ortasında devam eden çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz” sözü kullanıldı.

“Ukrayna ile yakın halde çalışılıyor”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla Ukrayna devlet işletmelerine ve özel dala planlı ek takviyenin de 3,4 milyar dolar fiyatında olduğu belirtilen açıklamada, savaş müddetince ve sonrasında Ukrayna’nın yanında olmaya devam edileceği ve gerektiğinde daha fazlasının yapılması için hazır olunduğunun altı çizildi.

Açıklamada, Rusya’nın başlattığı savaşın yarattığı zorluklar karşısında makroekonomik istikrarını korumak için Ukrayna ile yakın bir formda çalışıldığına işaret edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.