Fiyatları artıran 64 bin kişi tespit edildi! Bakanlık peşlerinde…

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) İdare Heyeti Lideri Mehmet Kalyoncu, Bakan Nebati ile konut bölümündeki sıkıntıları konuştuklarını tabir ederek “Konu çok boyutlu bir mevzu olduğundan; arsa sahipliğinden, yapı materyalinden, finansman boyutundan, vergisel boyutundan, hepsiyle ilgili düzenlemeler gündeme geldi. İnşaatın girdisi olan materyallerdeki önemli artış ve Türkiye’de konut geliştirme süreçlerindeki arsa hissesinin yükseklik sorunuyla ilgili tahliller olabilir mi diye konuşuldu.” dedi.

ORTACILAR KONUT FİYATINI ÇOK SÜRATLİ ARTIRIYOR

Kalyoncu, “Bu konut alım satımı yahut kiralaması online siteler, listeleme siteleri üzerinden yapılıyor. Her ne kadar geliştiriciler, konut üreticileri yahut inşaatını yapan firmaların suistimal kanısı olmasa bile, aracı bireylerin, fiyatı çok süratli bir müddet içerisinde çok süratli artırdığı üzere durumlar tespit edilmiş. Bunlarla ilgili bakanlığın çok önemli tutum aldığını gördük. Bu da çok sevindirici, zira baktığınızda üreten firmalar burada tenkitlere maruz kalıyor. Ama onların denetimi dışındaki bu listeme alanlarındaki fiyat değişikliklerinden onları sorumlu tutmak gerçek olmaz” diye konuştu.

Kalyoncu, ‘Konut fiyatlarındaki artışla ilgili bir bahis konuşuldu mu?’ formundaki soruya da “Sektörün kalb-i selimle hareket etmesi tarafında bir konuşma oldu. Yani vicdani duyarlılığımızı bir yana bırakmadan nitekim kabul edilebilir oranlarda, natürel ki şirketlerin performans göstermesini kâfi bulacak formda bu mevzuya dikkat edilmesi, hassas olunması önerildi. Esasen basiretli bir tüccarın yapması gereken budur” halinde yanıt verdi.

EMTİA FİYATLARINDA ARTIŞ DURURSA KONUT FİYAT ARTIŞLARI DA DURUR

DAP Holding İdare Konseyi Lideri Ziya Yılmaz ise “Biliyorsunuz konut arzında biraz kasvet var, o lisana getirildi. Uzun uzadıya konuşuldu değerlendirildi. Bundan sonra neler yapılması gerekli onlar masaya yatırıldı. Hem dal için hem de bundan sonra konut üretimi açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Arsa nasıl geliştirilebilir onlar konuşuldu. Zira bizim en büyük hammaddemiz arazi. Daha çok arazi geliştirilirse, hem arazi kat karşılık oranları çok rahatlıkla düşebilir hem de konut fiyatları artışlarına da müspet manada yansıması olur diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Yılmaz, “Kredi açıklamasından sonra artan konut fiyatlarına ait bakanlığın bir takibi kelam konusu mu?” şeklindeki soruya şu biçimde yanıt verdi:

“Bence bu yanlış bedellendiriliyor. Zira konut kredisiyle, fiyatların artışı birebir paralelde gittiğini düşünmüyorum. Zira emtia fiyatları yükseldiği için konut fiyatları üst hakikat çıkıyor. Emtia fiyatları artışları durursa konut fiyatları artışı da otomatikman durur.”

“BİZLER MALİYET BACAĞINI TABİR ETMEYE ÇALIŞTIK”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) İdare Şurası Lideri Ziya Altan Elmas, toplantıda iktisatla ilgili genel değerlendirmeler sunulduğunu belirterek “Temel husus enflasyonla gayret. Bakan, enflasyonla gayrette en temel vurgusu, beklenti enflasyonunun maliyet enflasyonundan daha yüksek bir düzeye geldiğini tabir etti. Mevcut 69.9’luk nisan enflasyonunun içerisinde, yarısından birçoklarının beklenti enflasyonu oluştuğunu tabir etti. Bunun ocaktan itibaren de artarak bir tempoyla geliştiğini, hasebiyle toplumsal manada beklentilerin bozulduğunu ve ona dair de fiyatlama oranının bozulduğun söz etti. Bu üslup toplantılarla da, kesimlerle de, bu paydaşlarla görüşmeleri yaparak beklentileri olumluya dönüştürecek adımları atmanın çabası içerisindeler. Bizim dalımız konut, inşaat, üretim manasında da bizden beklentilerini söz ettiler. Bizler de maliyet bacağını söz etmeye çalıştık. Yani konut fiyat artışlarındaki en kıymetli tesirin inşaat maliyetleri olduğunu, yüzde 128’lik artışın merkez bankası ve TUİK sayılarıyla net olduğunu, tıpkı halde inşaat maliyetine paralel yüzde 96’lık bir konut fiyat artışının olduğunu, yaklaşık yüzde 30 maliyetinin gerisinden geldiğini izah ettik. Sonuçta gayemiz daima birlikte enflasyonun beklenti bozukluğu sebebiyle enflasyonun çok artışının önüne geçmek. Konut fiyatları da bunun, içerisinde kiralar da bunun içinde. Üretimi de desteklemek materyal bacağı tarafında da daha denetimli fiyatlamayı ortaya koymak manasında genişçe bir kıymetlendirme yapılmış oldu” diye konuştu.

“İKİNCİ EL KONUT FİYATLARINI İNTERNET SİTELERİ ARTIRIYOR”

Elmas, bakanlıkça, konut fiyatlarındaki artışlardan kimi internet sitelerinin de sorumlu olduğunun tespit edildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

5 bin internet sitesinde 64 bin kadar kişi tespit ettiklerini, ikinci el konut satışlarında yüzde 10 ile 30 ortasında fiyat artışlarına sebebiyet verdiğini tabir ettiler. Biz de bunun sebebini izah ettik. Bunun biz üreticiler tarafından gerçekleştirilen, üreticilerin yaptığı bir fiyat artışı olmadığını söyledik. Nihayetinde ikinci el de değerli bir konu. Faiz indirimleri olduğu vakit, bilhassa de ikinci ele dönük faiz indirimi düzeneği kurulduğu vakit, bunun ister istemez kimi fırsat kollayan insanları harekete geçirdiğini, genel manada bu türlü bir fiyatlama artışı olduğunu, lakin genele yansımayacağını tabir ettik.

“KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ”

Konut fiyatlarında artık düşüş yaşanmayacağının altını çizen Ziya Altan Elmas, “Konut fiyatları artık düşmez. Enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda, maliyet girdilerinin farklı olduğu noktalarda fiyatlar düşmez de bizim sıkıntımız fiyatları düşürmekten fazla daha fazla artışını engellemek” dedi.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.