Filistinli bakan Malki: Türkiye’nin duruşu Filistin ile uyumludur

Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde gerçekleştirdikleri ikili ve heyetler ortası görüşmenin akabinde ortak basın toplantısında konuştu.

ÇAVUŞOĞLU FİLİSTİNLİ MEVKİDAŞI İLE BİR ORTAYA GELDİ

Basın toplantısına, Pençe Kilit Operasyon bölgesinde şehit olan 3 Türk askerinin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralanan askerlere de acil şifalar dileyerek başlayan Çavuşoğlu, Türkiye’ye yönelik içeriden ve dışarıdan tüm tehditlere karşı Türk askeri ve polisine minnet borçlu olduklarını söyledi.

Filistin’de bulunmaktan çok büyük memnunluk duyduğunu lisana getiren Çavuşoğlu, misafirperverliği için Filistin halkına ve Filistinli mevkidaşı Maliki’ye teşekkür etti.

Türkiye ile Filistin ortasında harika bir iş birliği olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ortasındaki yakınlığa atıfta bulundu.

Çavuşoğlu, Filistinli mevkidaşı Maliki ile Filistin davası konusunda yakın mesai arkadaşlığı yapmanın, kendisi için onur olduğunu kaydetti.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Filistin ortasındaki ortak komite toplantısının ikinci toplantısını yaptıkları lisana getiren Çavuşoğlu, kelam konusu toplantının birincisinin 4 yıl evvel yapıldığını fakat üçüncü toplantı için bir 4 yıl daha bekleyemeyeceklerini ve üçüncü toplantının gelecek yıl yapılması için Maliki’yi Türkiye’ye davet ettiğini tabir etti.

Çavuşoğlu, Ramallah’ta bugün yapılan görüşmelerde, Filistin devlet kurumlarının ve iktisadının güçlendirilmesi için neler yapılabileceğini konuştuklarını belirtti.

Basın toplantısı öncesi 10 muahedeyi imzaladıklarını lisana getiren Çavuşoğlu, “Bu dokümanlar hem münasebetlerimizin ahdi altyapısını güçlendirecek hem de farklı alanlarda bağlantılarımızı daha düzgün noktalara taşıyacaktır.” dedi.

Türkiye’nin, Filistin’in ikinci ticaret ortağı olduğunu ve iki ülke ortasındaki ticaretin 2 milyar dolara çıkarılmasını ele aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Ticaret açığı bizim lehimize. Münasebetiyle biz kimi eserler için kota artırımına gitmiştik. Filistin’in Türkiye’ye ihracatını artırmak için elimizden gelen çabası birlikte göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte Filistin’in bu manada takviye vermek bizim önceliğimiz olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Filistin’in ekonomik alt yapısının güçlendirmesinin zor koşullar altında yaşayan Filistinlilerin refahını artıracağını bu nedenle işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Cenin Hür Sanayi Bölgesi’nin inşa edilmesi konusunu dün Ankara’da yapılan kabine toplantısında da ele alındıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi de dahil ilgili bakanlar ve kurumlara gerekli talimatları verdiğini aktardı.

Cenin’deki projenin başlangıcından bu yana uzun vakit geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, kelam konusu projeyi en kısa vakitte tamamlamak istediklerini lisana getirdi.

TÜRKİYE’NİN DURUŞU FİLİSTİN’İN BEKLENTİLERİYLE UYUMLUDUR

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, “Türkiye’nin duruşunun Filistin halkının beklentileriyle büsbütün uyumlu olduğunu” söyledi.

Maliki Türkiye ve Filistin ortasındaki ikili bağlantıları “özel, esaslı ve güçlü gördüklerini” aktaran Maliki, bu bağlantıların bugün iki bakanlık ve devlet kurumları ortasında gerçekleştirilen Ortak Komite görüşmelerinde gelişme kaydettiğini vurguladı.

Filistinli Bakan, “Bakanlar seviyesinde yaptığımız görüşmede, Filistin topraklarındaki durumu detaylarıyla ele aldık. (İsrail) işgal güçlerinin her gün Filistin halkına karşı işlediği hataları (Çavuşoğlu’na) detaylarıyla anlatmama karşın büyük bir ilgiyle dinledi.” dedi.

Görüşmede, “Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın ve (El-Halil’deki) Harem-i İbrahim Mescidi’nin maruz kaldığı kahırları ve İsrail’in Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekansal olarak bölme teşebbüslerini konuştuklarını” belirten Maliki, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin duruşu, Filistin halkının beklentileriyle büsbütün uyumludur. Türk yetkililerden yapılan açıklamalar da Filistin halkının işgalin sonlandırılması ve başşehri Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin inşası için her gün verdiği çabayı desteklemekte ve teyit etmektedir.”

Maliki, ikili ilgilerin geliştirilmesi yolunda Türkiye ile 9 muahede imzalamadıklarını kaydederek, farklı bakanlıklar ve kurumlar ortasında da mutabakatlara varmak üzere Türkiye-Filistin Ortak Komitesinin gelecek yıl tekrar bir ortaya gelmesi için fikir birliğine vardıklarını belirtti.

9 MUAHEDE İMZALANDI

Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, protokol, adalet, etraf ve su alanlarında mutabakat zaptlarının yanı sıra Osmanlı Periyodu Vakıflarına İlişkin Arşiv Dokümanlarının Değişimi Konusuna Dair İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

İki ülke ortasında, Kolluk Eğitimi İşbirliği Mutabakat Zaptı, Şoför Evraklarının Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değiştirilmesine Ait Muahede, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Filistin hükümeti ortasında Konut Sahibi Ülke Muahedesi, KOSGEB ile Filistin Girişimcilik ve Güçlendirme Bakanlığı ortasında mutabakat zaptı imzalandı.

Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un Türkiye ile Filistin ortasındaki ekonomik bağları ele almak için 29-30 Haziran’da Filistin’i ziyaret edeceğini aktardı.

Filistin ile eğitim alanında iş birliğini de artırmak istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye Maarif Vakfı’nın bugün imzalanan mutabakatla Filistin’in eğitimine takviye vereceğini söz etti.

Bakan Çavuşoğlu, Filistinli gençlerin Türkiye’deki üniversitelere ilgi göstermesinden memnunluk duyduklarını ve Türkiye Burslarından en fazla yararlanan öğrencilerin de Filistinli olduğunu ve muhtaçlık olması halinde Türkiye Burslarını artırabileceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, görüşmelerde Doğu Akdeniz dahil olmak üzere bölgesel bahisleri da ele aldıklarını ve istişareleri bundan sonra da sürdüreceklerini belirtti.

İki ülkenin dışişleri bakanlıkları ortasında daha yakın istişareye ehemmiyet verilmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye’nin diplomasi akademilerinde genç diplomat Filistinlileri ağırlamaktan memnunluk duyduğunu da belirtti.

Görüşmelerin verimli ve samimi geçtiğini belirten Çavuşoğlu, mevkidaşıyla en kısa vakitte Türkiye’de görüşmek dileğini da lisana getirdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.