Erdoğan’ın kelamları sonrası Yunanistan, Türkiye’yi BM, NATO ve AB’ye şikayet etti

Başkan Erdoğan Kızılelma’yı imzaladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün, Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST’te konuştu.

Yunanistan’ın Türk jetlerine kilit atarak taciz etmesine reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina idaresini, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma” ifadeleriyle uyardı. Erdoğan ayrıyeten, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birden gelebiliriz” dedi.

ATİNA’DAN CEVAP

Erdoğan’ın kelamlarına Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan karşılık geldi. Yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Yunanistan, günlük küstah ve her türlü sonu aşan açıklamalar ve tehditler konusunda Türkiye’ye uymayacak. NATO içerisindeki birlik ve beraberliğe kimin ziyan verdiğini göstermek için son günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dair müttefiklerimize ve ortaklarımıza bilgi vereceğiz. Birebir vakitte memleketler arası hukuk ve deniz hukuku temelinde bölgenin tamamı için istikrar ve güvenlik sütunu olarak kalmaya devam edeceğiz.”

ÇEKYA’DAN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) periyot başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik son sözlerini “kabul edilemez” olarak tanımladı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben yaptığı son açıklama üzere, AB üyesi devletlerin kabul edilemez halde tehdit edilmesi, bu mevzuda (diyaloğun teşvikini kastediyor) son derece yararsızdır” denildi.

YUNANİSTAN HAREKETE GEÇTİ

Erdoğan’ın bu kelamlarının akabinde Atina idaresi harekete geçerken, bahisle ilgili Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya mektup gönderdi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ABD ve Avrupalı mevikadaşlarına, ayrıyeten BM Güvenlik Kurulu ve NATO Genel Sekreteri’ne bir mektup göndererek Türkiye ile son durum hakkında bilgi verdiği ve Yunanistan’a yönelik telaffuzları aktardığı kaydedildi. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, kelam konusu mektuplarda Türk yetkililerin sözlerinin sözü sözüne aktarılacağını yazdı.

AB: ERDOĞAN’IN KELAMLARI TELAŞ KAYNAĞI

Öte yandan Erdoğan’ın kelamlarına yönelik olarak, AB devir lideri Çekya’nın akabinde Avrupa Komitesi’nden açıklama geldi. Avrupa Birliği (AB) Kurulu sözcülerinden Peter Stano, Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik  son açıklamalarını “büyük bir kaygı kaynağı” olarak nitelendirerek, Türkiye’yi saldırgan telaffuzlardan kaçınmaya ve AB üye ülkelerinin egemenliğine ve bütünlüğüne hürmet duymaya çağırdı:

“Bu açıklamalar büyük bir kaygı kaynağıdır. Türkiye’nin gerginliği tırmandıran telaffuzlardan kaçınmasını ve düzgün komşuluk bağlantıları taahhüt etmesini bekliyoruz. Yunanistan ile bağlantılarında de her türlü açık sorunun barışçıl bir formda, güzel niyetli diyalog yoluyla, milletlerarası hukuka saygılı ve güzel komşuluk alakaları prensibine uygun olarak ele alınmasını bekliyoruz. Yunanistan bir AB üye devletidir ve bir AB üye devletinin egemenliğine ve bütünlüğüne hürmet gösterilmelidir.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.