‘Erdoğan buyruk veriyor, TÜİK vatandaşın cebini zorla boşaltıyor’

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, “Pazartesi günü TÜİK milyonlarca memurun ve emeklinin mukadderatını belirleyecek. TÜİK ile Saray’ın iş birliği “bozacı ile şıracının” kıssasına dönmüş durumda. Hani derler ya bozacının şahidi şıracı diye, ülkede yangın yerine dönmüşken Erdoğan yangını gizlemek için TÜİK’i devreye sokuyor. Fakirin emeğine, ekmeğine TÜİK eliyle el koyuyor. Erdoğan buyruk veriyor TÜİK vatandaşın cebini zorla boşaltıyor” tabirlerini kullandı.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ile CHP Amasya Vilayet Lideri Turgay Sevindi, Çorum Vilayet Lideri Mehmet Tahtasız ve Sivas Vilayet Lideri Yılmaz Coşkun birlikte parti çalışmaları kapsamında Tokat’a gitti.

İl ve parti örgütü ziyaretlerinin akabinde CHP Tokat Vilayet Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen CHP’li Ağbaba, gündeme ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“ERDOĞAN BUYRUK VERİYOR, TÜİK VATANDAŞIN CEBİNİ ZORLA BOŞALTIYOR”

“Pazartesi günü TÜİK milyonlarca memurun ve emeklinin yazgısını belirleyecek. TÜİK ile Saray’ın iş birliği “bozacı ile şıracının” öyküsüne dönmüş durumda. Hani derler ya bozacının şahidi şıracı diye, ülkede yangın yerine dönmüşken Erdoğan yangını gizlemek için TÜİK’i devreye sokuyor. Fakirin emeğine, ekmeğine TÜİK eliyle el koyuyor. Erdoğan buyruk veriyor TÜİK vatandaşın cebini zorla boşaltıyor. TÜİK ileride ne yazık ki istatistik kurumu değil işçileri tüketen kurum olarak anılacak. Gerçek enflasyonu gizleyen TÜİK geçen ay 20 yıldır açıkladığı unsur sepetini kaldırdı. İktidar yetkilileri pazartesi günü TÜİK 6 aylık enflasyon artışını yüzde 40 olarak açıklayacağı söylüyor. Bu arkadaşlar enflasyon verisini nereden biliyor? Kendileri müneccim mi yoksa hesap uzmanı mı? Hangi enflasyon oranını açıklarlarsa açıklasınlar esasen memurun ve emeklinin en az yüzde 10 maaş artırımına el koyulmuş durumda. Pazartesi gününden evvel gerçek fiyat artışları nedir biz açıklayalım.”

“SON ARTIRIMLARA NAZARAN HAZİRAN’DA EN AZ 3,5 PUAN ENFLASYON ARTIŞININ OLMASI LAZIM”

“İki aydır TÜİK unsur sepetini kaldırdığı için market market, pazar pazar gerçek fiyatları biz derlemeye başladık. Mayıs ayından Haziran ayına yani son bir ayda; Pirincin fiyatı yüzde 23,5, beyaz peynirin fiyatı yüzde 25,58, makarnanın fiyatı yüzde 26,80, salatalığın fiyatı yüzde 16,78, şekerin fiyatı yüzde 29, çayın fiyatı yüzde 7 oranında arttı. Geçen ay besine, akaryakıta gelen artırımları göz önüne aldığımızda Haziran ayında en az 3,5 puan enflasyon artışının olması lazım. Pazartesi günü daima birlikte göreceğiz. TÜİK, her zamanki üzere Erdoğan’ın buyruğuna uyup randımanı karartacak, yoksa halkın hissettiği gerçek enflasyonu mu açıklayacak.”

“BURADA EFELENEN ERDOĞAN, İSPANYA’DA MİYAVLAYAN KEDİYE DÖNÜŞÜYOR

“Erdoğan NATO görüşmesi öncesi Ankara’da esti gürledi fakat İspanya’da miyavlayan kediye döndü. Türkiye’de efelenip yurtdışına gidince kapalı kapılar arkasında susan herkesin önünde boyun eğen bir siyasetçi ile karşı karşıyayız. Gitmeden evvel meydan okudu: “Zahmet edip gelmesinler”, “Boşuna ayağımıza gelmeyin, NATO üyeliğine evet demeyiz”, “Türkiye’yi ikna için geleceklerse hiç yorulmasınlar”, “Bizi ikna etmeye hiç gelmesinler.” “Öncelikle PKK, YPG, PYD, FETÖ, bunların silinip atılması lazım. Bunlarla ilgili yasal düzenlemeleri bir an evvel bitirmeleri lazım.” Peki artık Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ne diyor: “Resmi mutabakat evrakında YPG’ye terör örgütü demedik. Başka NATO ülkeleri Türkiye’den farklı düşünüyor. YPG’ye insani yardım yapmaya devam edeceğiz” diyor. Erdoğan her vakit olduğu üzere Türkiye’de farklı yurtdışında farklı konuşuyor. Burada efelenen Erdoğan’ın yerine İspanya’da diğer bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. Yanında Merve Kavakçı’nın genç ve tecrübesiz kızıyla birlikte hem Biden ile görüşüyor, hem de NATO’da ülkenin geleceğine ait kararlar alıyor. Tabi, Kavakçılar nasılsa aileden, hanedanlığın üyesi. Kimi milletvekili, kimi büyükelçi, kimi genel müdür kimi Saray’ın moda danışmanı. Bunların ağzı sıkı. Bilinmeyen gizli konuşulanları çıkıp da yarın öbür gün hukuk devleti karşısında açıklamaz. Verilen ödünleri anlatmaz. Meclis’te konuştuk, İBB’den 6 buçuk milyon burs alıp Amerika’ya gidiyorlar. Olağan önemli ülkelerde bir devlet lideri görüşmeye girerken yanında dış işleri bakanlığının lisan bilen diplomatları olur. Bizimki ne yaptı; işte bu aileden Merve Kavakçı’nın öteki bir ülke vatandaşı olan kızını yanına aldı. Biden ile Türkiye’nin NATO’nun geleceğini konuştu. Erdoğan’ın para için vermeyeceği taviz yok.”

“ERDOĞAN NATO’DA HER ŞEYDEN TAVİZ VERİYOR”

“Ülkenin çivisi çıkmış durumda. Erdoğan basın toplantısında benim ülkemde fikrinden ötürü cezaevinde olan yok dedi. Bu kadar da palavra olmaz. Erdoğan, NATO’da her şeyden taviz veriyor, bir tek palavradan taviz vermiyor. Palavra söylerken o kadar rahat ki, hiç utanma sıkılma yok. Fikrinden ötürü cezaevine giren yok lakin zikrinden, fikrini söz ettiğinden ötürü cezaevine giren çok! Ben yalnızca bir örnek vereyim, Seyahat olaylarında bir palalı vardı, hatırlarsınız. Hani Seyahat’te şiddet var diyorlardı ya, o şiddeti yapan o palalı Türkiye ile Fas ortasında fuhuş ticaretini yönetmekten hakkında 288 yıl ceza isteniyor. Fuhuş ticareti yapan o palalı işte bunların kahramanı.  Mücella Yapıcı’nın elinde silah var mıydı ya da Tayfun Kahraman’ın elinde silah var mıydı? Bunların elinde kalem vardı. Hangi gazetecinin elinde silah var? Bir örnek daha vereyim. RTÜK üyesi İlhan Taşçı bugün bir sayı açıkladı. Yandaş kanallara verilen ceza üç ise, Halk TV, Fox TV, Tele1 üzere muhalif kanallara bunun tam 10 katı ceza veriliyor. O yandaş kanallarda her gün küfür var, hakaret var. Bu yandaş medya parayı kimden alıyor, bizim cebimizden alıyor. Türkiye’de hala tivit attığı için, Cumhurbaşkanı yahut AKP’li yöneticileri eleştirdiği için cezaevine düşen bir sürü insan var.”

CHP HEYETİ MADIMAK ANMASI İÇİN SİVAS’A GİDİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Ankara Milletvekili Servet Ünsal, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka yarın 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın 29. yıldönümü anmasına katılmak üzere Sivas’ta olacak. Sivas’ta 10:00’da Hacı Bektaş Veli Vakfı Sivas Şubesi önünde toplanan heyet, daha sonra Madımak Oteli’ne giderek anmaya katılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.