E-scooter’ların yerini “mikroaraçlar” alacak

Küresel enflasyon ve tedarik zinciri kesintileri araba fiyatlarına yansıdıkça, Türkiye’de vatandaşların mikromobilite tahlillerine yönelik ilgisi arttı. Öte yandan İstanbul üzere metropollerde artan nüfus ve araba sayıları, trafik sorunu yaşamak istemeyen kullanıcıları daha konforlu ve taşınabilir bir ulaşım biçimi vaat eden tahlillere yönlendirdi. McKinsey dataları, global çapta 10 şahıstan yedisinin mikromobiliteyi kent içi ulaşımda kullanmayı tercih ettiğini gösterirken, Türkiye de bu trendi izleyen ülkeler ortasına katıldı. Durum bu türlü olunca, e-scooter ve e-moped tahlilleri başta olmak üzere, mikromobilite araçları sunan markalar ortasındaki rekabet de arttı.

Konuyla ilgili gelişmeleri kıymetlendiren Avva Mobile Kurucusu Murat Yılmaz, “Derlediğimiz bilgiler, son 4 yılda Türkiye’de araba fiyatlarına yüzde 200 artırım geldiğini gösteriyor. Türkiye nüfusunun sırf yüzde 15’i arabalara erişebiliyor. Avrupa’daki güç krizi sebebiyle yüzde 15’e çıktığı bilinen güç maliyetleri, tüketici fiyatlarına da yansıyor ve çok yakında yeni artırımların gelebileceği konuşuluyor. Mikromobilite bu noktada hem daha az maliyetli, hem de kent içi ulaşım konforu açısından avantajlı bir tahlil olarak öne çıkıyor” dedi.

İSTANBUL’DA HER ARABA SEYAHATİNDE EN AZ 19 DAKİKA KAYBEDİLİYOR

İstanbul, Amsterdam merkezli TomTom isimli şirket tarafından yayımlanan Trafik Endeksi’nin 2021 sonuçlarında da birinci sırada konumlanıyor. Datalara nazaran İstanbul’da arabayla 30 dakikalık bir seyahat yaklaşık 19 dakika daha uzun sürüyor. Bu kaybın yıllık bazda 142 saatlik bir vakte karşılık geldiğini söyleyen Murat Yılmaz, “İstanbul’da bir şoför, seyahatinin yüzde 15’inde park yeri arıyor. 2020’den bu yana yüzde 11 artış gösterdiği bilinen trafik sıkışıklığı düzeyini göz önünde bulundurduğumuzda, İstanbul üzere seyahatlerin çoğunlukla kısa aralıklar için yapıldığı metropollerde mikromobilite tahlilleri kullanıcılar için çok daha âlâ bir seçenek sunuyor. Çünkü e-scooter yahut e-moped üzere araçlar uygun noktalara, talimatlara uygun bir biçimde bırakılabiliyor. Bu tahliller, elektrikle çalıştıkları için hayat kalitesi açısından da tüm kent sakinleri için olumlu bir tesir oluşturuyor” sözlerini kullandı.

“MİKROMOBİLİTE E-SCOOTER’IN ÖTESİNDE BİR KONSEPT”

Türkiye’nin birinci mikromobilite markası Martı’nın kuruluş sürecinde teknik yetkili olarak vazife alan Murat Yılmaz, bu kavramın e-scooter’ın ötesinde daha çatı bir konsept olduğuna dikkat çekerek, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “2019’da ülkemizin birinci mikromobilite markası hayata geçtiğinden bu yana, üç yıl üzere kısa müddette, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki pek çok kent, çok sayıda mahallî markanın global markalarla rekabet ettiği pazarlara dönüştü. Bu alandaki şirketler, e-scooter’ların denetimsiz büyümesinin kamuoyunda sebep olduğu şikayetlerin mikromobilite kavramına karşı bir çekimserliğe sebep olmaması için çalışmalı. Çünkü mikromobilite, paylaşımlı ve dakikalık araç kiralamadan elektrikli kent içi arabalara uzanan hayli geniş bir kavram. Toplu taşımanın yetersiz kaldığı, arabaların kent trafiğini felç ettiği metropollerde hem dakikalık araç pazarının, hem de e-scooter üzere tahlillerin giderek büyüyeceğini öngörüyoruz. Bugün mikroaraçlar, öteki tahlillere kıyasla iki kişi için bagaj alanıyla birlikte çok daha kullanışlı ve konforlu hale geliyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.