Dört Yunan profesörden Atina’ya çağrı: Türkiye’yle çözülmez görünen sorunlar aşılmaz değil, travma yaratan konularda diyalog gerekli

T24 Dış Haberler

Yunanistan’da dört profesör, Ankara-Atina hattında “aşılmaz gibi görünen” sorunları ele alan bir makale yazarak, Yunanistan’da Türk-Yunan ilişkilerini travmatize eden konular hakkında tekrar diyalog başlatılması gerektiğini belirtti.

Alexis Heraclides, Andreas Stergiou, Theodoros Tsikas ve Konstantinos Tsitselikis tarafından kaleme alınan ve Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’de yayımlanan makalede, “Tarafların birbirinin güvenini otomatik olarak sorgulayan yaklaşımının anlaşma şansını baltaladığını” belirtti ve bu doğrultuda güven inşasına önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Akademisyenler, “Yunanistan ile Türkiye arasında anlamlı bir birlikte yaşamayı teşvik etmeyi amaçlayan her türlü diyalog için en önemli koşul, her iki tarafın da ikili ilişkileri zehirleyen, barışı tehlikeye atan, doğal kaynakların gelişimini engelleyen her şeyden kurtulmasıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

Makalede profesörler, “Toplumda korku yaratılmasının, yalan haber yayılmasının ve gerçeklerin çarpıtılmasının sorunların diyalog yoluyla çözümüne engel teşkil ettiğini” ifade etti. 

İki ülke arasındaki sorunların “çözülmez olduğu” kanısı yaygın olsa da bunun doğru olmadığını vurgulayan akademisyenler, Türkiye’nin son 10 yılda tehdit dili kullanarak Yunanistan’ın egemenliğini sorguladığını, Atina’nın ise ihtilaflı konularda duruşundan taviz vermeyerek maksimalist bir tutum sergilediğini vurguladı. 

Yazarlar, Yunanistan’ın Türkiye ile arasındaki şu sorunlara, iki tarafın da “kazanacağı” çözümler bulması gerektiğini belirtti. Profesörler, bu konularda diyalogun tercihen ikil olarak, arabulucu olmadan yürütülmesi gerektiğini ifade etti: 

– Deniz sınırlarının bir daha değişmeyecek şekilde çizilmesi.

– Devletlerin doğal kaynakları keşfetmek ve çıkartmak amacıyla egemenlik haklarını kullanabilecekleri bölgelerin sınırlandırılması.

– Yunan hava sahasının sınırlandırılması.

Profesörler ayrıca şu konularda diyalog ve anlaşmalar olması gerektiğini, ayrıca tek taraflı taleplerin kenara bırakılması gerektiğini söyledi: 

– Enerji politikası, mümkün olduğunda sinerjiler (yenilenebilir enerji kaynakları). Hidrokarbonlar üzerine görüşmeler.

– Çevre politikası, özellikle Ege Denizi ile ilgili sinerjiler.

– Avrupa müktesebatına uygun olarak her iki ülkede de azınlıklara ilişkin politikaların uyumlulaştırılması.

– Mülteci ve göçmen akışlarının daha insancıl yönetimi için anlaşma.

Eski Atina Büyükelçisi ve T24 yazarı Hasan Göğüş, makalenin “Bugüne kadar emsali görülmemiş ölçüde tarafsız bir nitelik taşıdığını” ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir